Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Moc ze słońca

W królewskim mieście Łęczyca pod zamkiem zaparkował niezwykły pojazd.

W mieście gościła grupa studentów Politechniki Łódzkiej - Lodz Solar Team, która przed zamkiem królewskim zaprezentowała nowoczesny pojazd solarny. Bolid został zbudowany przez studentów PŁ, należących do Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Żaków i ich auto o długości 4 metrów powitali Krzysztof Lipiński, burmistrz Łęczycy, oraz zamkowi rycerze i fani motoryzacji. Przybyli mieszkańcy nie tylko zadawali masę pytań młodym konstruktorom, ale także chętnie fotografowali się w nowoczesnym bolidzie.

Niezwykły pojazd, duma łódzkich studentów, ma wziąć udział w jesiennym międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 odbywającym się w Australii. Zadaniem startującej drużyny będzie przejechanie 3000 km z Darwin do Adelaidy. Ekipie będzie wolno tylko dwa razy naładować silniki. Pierwszy raz na starcie, drugi - po przejechaniu 1500 km. Wszystkie pojazdy biorące udział w wyścigu mogą być napędzane jedynie energią pozyskaną z promieni słonecznych. Warto dodać, że łódzki pojazd waży około 400 kg i bez problemu osiąga prędkość 100 km/h. Pobierana ze słońca przez panele energia jest bezpośrednio przekazywana do silników, a jej nadmiar magazynowany w akumulatorach.

Obecność nowoczesnego solarnego auta na ulicach Łęczycy to efekt trwającej od kilku miesięcy współpracy studentów Politechniki Łódzkiej z łęczyckim gimnazjum. Została ona nawiązana dzięki UM i łęczyckiej placówce, w której gimnazjaliści na co dzień mają okazję uczestniczyć w lekcjach innowacyjnego przedmiotu, jakim jest mechatronika. Uczestniczą także w warsztatach i wykładach prowadzonych przez studentów zarówno na Politechnice, jak i w łęczyckim gimnazjum.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma