Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Archeologia pojednania

W 100. rocznicę ostatniego użycia broni chemicznej nad rzeką Rawką w GOK w Bolimowie odbyła się niezwykła lekcja historii.

W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie realizowane w ramach projektu edukacyjnego "Archeologia Pojednania". Złożyła się na nie projekcja trzech różnych filmów na tematy związane z wydarzeniami z lat 1914 i 1915, a także procesu przywracania pamięci o tych wydarzeniach w latach 2014 i 2015, w tym realizacji projektu edukacyjnego "Archeologia jako antidotum na wandalizm i zapomnienie".

Przybyli do GOK wysłuchali prelekcji pt. „Wielka Wojna i jej materialne świadectwa”, który wygłosiła dr Anna Zalewska, archeolog, prezes Fundacji Przydrożnych Lekcji Historii. Uczestnicy spotkania obejrzeli także trzy filmy: "Bolimów 1915", zrealizowany przez Tomasza Świątkowskiego na zlecenie TVP Historia, a także "Pogrzebane wspomnienia" ("Burried Memories", reż. Erica Vander Borght) oraz obraz również zrealizowany przez Tomasza Świątkowskiego, który był zapisem otwarcia Bolimowskiego Muzeum Techniki Militarnej i Historii Bolimowa, mieszczącego się w starej plebanii.

W spotkaniu, poza dr Anną Zalewską, uczestniczył także T. Świątkowski, który chętnie odpowiadał na pytania miejscowych pasjonatów historii. Zapytany, co podczas realizacji materiałów zrobiło na nim największe wrażenie, przyznał, że dziś na ludzi nie działają liczby. Ale gdy widzą szczękę ludzką, kości, wtedy to do nich przemawia i porusza. Widok ludzkich szczątków to najmocniejsze doświadczenie - przyznał reżyser.

O odkrywaniu historii, szacunku do poległych w niezwykły sposób mówiła także dr Zalewska. - To, co jest pod naszymi stopami, uczy nas pokory i szacunku. Ważne jest, byśmy mieli świadomość, że umarli też mają swoją godność. Skrwawiona ziemia i wiedza o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce, winna być przestrogą - mówiła A. Zalewska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma