Nowy numer 33/2018 Archiwum

Złoty samorząd

Mszczonów po raz kolejny znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu "Rzeczpospolitej".

W kolejnej edycji rankingu najlepszych polskich samorządów dziennika "Rzeczpospolita" Mszczonów ponownie został sklasyfikowany w Złotej Setce. W kategorii gmin miejsko-wiejskich znalazł się na 10. pozycji za: Kołobrzegiem, Aleksandrowem Łódzkim, Jarocinem, Karpaczem, Krosnem Odrzańskim, Pruszczem Gdańskim, Kostrzynem nad Odrą, Raciborzem i Nowym Targiem. W kategorii gmin wiejskich znalazły się także Wiskitki (51. lokata) i Żabia Wola (63.).

Mszczonów w rankingu "Rzeczpospolitej" notowany jest niemalże co roku. W 2011 r. został nawet zwycięzcą kategorii gmin miejsko-wiejskich. Stała obecność w rankingu świadczy o jego stabilnej pozycji gospodarczej, zrównoważonym rozwoju i zadowalającej dynamice inwestycyjnej. Aby znaleźć się  w gronie najlepszych polskich samorządów, należało się wykazać wieloma osiągnięciami. Takimi, jak choćby dochód na mieszkańca. W Mszczonowie wynik 4510 zł daje mu 11. miejsce w kraju i nie odbiega znacząco od gmin sklasyfikowanych w tym zestawieniu już od 6. pozycji.

Dobrze wypada także w gronie gmin mogących się poszczycić osiągnięciami we wspieraniu przedsiębiorczości i wsparcia zatrudnienia. Tu wśród gmin miejskich znalazł się na 3. miejscu (wraz z 6 innymi gminami mającymi taką samą liczbę punktów).

Pod względem pieniędzy unijnych i ich wykorzystania (liczba podpisanych umów i wartość umów w przeliczeniu na osobę, a także przychody z UE w przeliczeniu na mieszkańca) Mszczonów otrzymał w kategorii gmin miejsko-wiejskich 9. lokatę. Wyprzedziły go: Dziwnów, Sławków, Wysokie Mazowieckie, Biłgoraj, Chojnice, Karlino, Łowicz i Skawina.

W zestawieniu innowacyjnych gmin miejskich i miejsko-wiejskich znalazł się na 7. miejscu. Aby zasłużyć na miano gminy innowacyjnej, należało uzyskać punkty w takich kategoriach, jak: dostęp do spraw urzędowych przez internet, szkolenia pracowników, prywatne serwisy internetowe, darmowe punkty dostępu do internetu, zintegrowany system zarządzania gminą i rozwiązania mobilne.

Podczas uroczystej gali Mszczonów reprezentował burmistrz miasta Józef Grzegorz Kurek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma