Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chopinowskie recitale

W Brochowie w każdą niedzielę lipca i sierpnia po sumie o godz. 13.15 rozpoczynają się koncerty fortepianowe muzyki Fryderyka Chopina.

Organizatorem recitali fortepianowych w bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. W dwa wakacyjne miesiące z recitalami chopinowskimi występują tu znakomici polscy pianiści. W tym roku miłośnicy muzyki F. Chopina jego kompozycji mogli posłuchać m.in. w wykonaniu Kazimierza Gierżoda i Łukasza Mikołajczyka.

W niedzielę 26 lipca brochowska świątynia, w której przed laty został ochrzczony kompozytor, gościła prof. Maria Korecka-Soszkowska. Pianistka studiowała u wybitnych pedagogów m.in. u prof. Janiny Stojanowskiej, prof. Henryka Sztompki i prof. Dietera Webera w Austrii. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Działalność koncertową rozpoczęła w 1962 r. Występowała z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju, w Niemczech, Rumunii, Turcji, na Ukrainie i Kubie. Na swoim koncie ma kilkaset estradowych recitali i koncertów symfonicznych oraz liczne nagrania radiowe i telewizyjne oraz płytowe. W 2011 r. otrzymała Nagrodę I st. Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi, w 2012 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jest członkiem Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, w którym pełni funkcję wiceprezesa od 2001 roku.

W brochowskiej świątyni pianistka wykonała dwa polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego, pięć tańców Marii Szymanowskiej, "Tarantelę" op. 25 Juliusza Zarębskiego. Podczas koncertu chopinowskiego nie mogło zabraknąć dzieł naszego kompozytora. Zebrana publiczność wysłuchała "Poloneza d-moll" op. 71 nr 1, "Preludia" z op. 28, a także "Andante spianato" i "Wielkiego Poloneza Es-dur" op. 22.

- To była prawdziwa uczta dla ducha - mówi wzruszony Jakub Marczewski, który na koncert do Brochowa przyjechał z Warszawy. - Od dziecka kocham muzykę Chopina. Ilu koncertów i interpretacji jego dzieł wysłuchałem, trudno policzyć. Dziś z radością nie tylko słuchałem, ale i patrzyłem na panią profesor, która - jak zwykle w mistrzowski sposób - wykonała utwory mojego ulubionego kompozytora.

Brochowskie koncerty są współfinansowane z kasy samorządu gminy Brochów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama