Nowy numer 26/2022 Archiwum

Oddaj głos na Nieborów i dom Chopina!

Trwa głosowanie w V edycji plebiscytu "7 nowych cudów Polski", organizowanego corocznie przez miesięcznik "National Geographic Traveler".

Wśród 16 zaproponowanych przez redakcję miejsc z całej Polski są dwa znajdujące się w granicach diecezji łowickiej. Pierwszym jest Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, w którego murach mieści się muzeum. Drugim - dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Nieborowski pałac to jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Zachwyca rozmachem, architekturą, którą okala niezwykle piękny ogród barokowy w stylu francuskim, zaprojektowany w ostatniej dekadzie XVII w. przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w latach 70. XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Zarówno pałac, jak i ogród są miejscami lubianymi i chętnie odwiedzanymi nie tylko przez turystów, ale i filmowców. Gmach „zagrał” w "Akademii Pana Kleksa" i serialu "Ojciec Mateusz".

Pełen uroku jest również dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Preludium, czyli recepcja, później dworek, następnie budynki Scherzo i Nokturn w głębi zabytkowego parku oraz mostki Polonez i Mazurek na rzece Utracie w połączeniu z muzyką czynią to miejsce niezwykłym.

Głosowanie, które rozpoczęło się 19 czerwca, potrwa do 22 września. Odbywa się on-line. By oddać głos, należy wejść na plebiscytową stronę "National Geographic Traveler", wybrać jedno z miejsc i oddać na nie głos. Głosowaniu towarzyszy konkurs, w którym do wygrania są tygodniowe wypożyczenie nowego samochodu fiat 500X oraz książka Martyny Wojciechowskiej "Automaniaczka".

Drugim miejscem jest dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli   Drugim miejscem jest dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama