Nowy numer 13/2024 Archiwum

Perła na drewnianym krążku

Archikolegiata w Tumie na Znaczku Turystycznym. Wymyślili go Czesi, ale pomysł podchwyciła cała Europa.

Chodzi o promocję ciekawych miejsc. Tumska archikolegiata pw. NMP Królowej i św. Aleksego to jedyny obiekt sakralny diecezji łowickiej uwieczniony na znaczku. Na drewnianym krążku - o numerze 231 - za pomocą grawerowanej matrycy wypalono bryłę świątyni.

- Zgłosiłem do tej akcji archikolegiatę, aby potwierdzić markę tego miejsca, którego historia ma ponad 850 lat. To atrakcja turystyczna nie tylko na na terenie łęczyckim, i łódzkim, ale i całego kraju - mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii tumskiej.

Znaczki z archikolegiatą w Tumie można kupować od 23 sierpnia.

- Takiego znaczka nie dostanie się w żadnym innym miejscu. To także forma zainteresowania turystów obiektem sakralnym. Ta monumentalna budowla była świadkiem wielu ważnych i podniosłych wydarzeń w historii naszego państwa - dodaje ks. Nowak.

Znaczek Turystyczny z tumską świątynią   Znaczek Turystyczny z tumską świątynią
facebook.com/Tumkolegiata
Konsekracja kościoła odbyła się 21 maja 1161 r. Od tego czasu w tumskiej świątyni odbyło się 21 synodów prowincjonalnych, nazywanych synodami łęczyckimi. Ostatni odbył się w XVI w. 11 czerwca 1967 r. zakończono tu obchody Millenium chrztu Polski. Mszę św. odprawił kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Do wiernych przemawiał wtedy prymas Stefan Wyszyński.

Romańska budowla to perła architektury. Zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego miała niegdyś charakter obronny. Kilkakrotnie była niszczona przez najeźdźców. Poważnie ucierpiała również podczas II wojny światowej. Po wojnie rozważano nawet rozbiórkę kościoła. Ostatecznie jednak zdecydowano się na odbudowę. Jej ostatni etap zakończył się kilka lat temu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy