Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek...

W piątek 28 sierpnia katecheci diecezji łowickiej spotkali się na odprawie.

Tradycyjnie odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. To obowiązek każdego katechety, niezależnie od tego czy jest osobą świecką, księdzem, zakonnikiem lub zakonnicą.

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa w seminaryjnej kaplicy. Poprowadził je ks. dr hab Wojciech Osial z Wydziału Nauki Katechetycznej łowickiej kurii. Przekazał również katechetom najważniejsze myśli z bulli "Misericordiae Vultus" papieża Franciszka ustanawiającej nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia w Kościele. Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia.

W auli poruszano sprawy formacji dydaktycznej i katechetycznej. Bp Andrzej F. Dziuba zwrócił uwagę na odpowiedzialność jaka spoczywa na katechetach. - Jesteście często jedynymi w parafiach, którzy w kwestiach religijnych mają kontakt z tak dużą grupą dzieci i młodzieży - mówił ordynariusz łowicki na początku tej części odprawy.

Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wygłosił wykład "Blaski i cienie szkolnego nauczania religii w 25. rocznicę powrotu religii do szkoły".

Katecheci zostali poproszeni o zaangażowanie w najbliższe ważne wydarzenia. Na przyszły rok zaplanowana jest peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łowickiej oraz ogólnopolski finał Olimpiady Teologii Katolickiej w Łowiczu. Wydarzeniami o skali ponaddiecezjalnej będą obchody 1050-lecia chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży.

Przedstawiony został również plan XVI Pieszej Pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej. Odbędzie się 26 września. 11-kilometrowa trasa prowadzić będzie z kościoła św. Jakuba Ap. w Krzemienicy do Miasteczka Krwi Chrystusa w Chrustach k. Rawy Mazowieckiej.

Ci katecheci, którzy nie mogli uczestniczyć w odprawie dzisiaj, będą mieli taką możliwość jutro. Program spotkania jest taki sam.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama