Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Miejcie wielkie ambicje!

W Zespole Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach w uroczystej inauguracji roku szkolnego uczestniczył pierwszy biskup łowicki.

Uroczystej inauguracji roku 2015/2016, która rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowanej, przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Alojzy Orszulik. Razem z biskupem Eucharystię w kościele NSPJ na Widoku sprawowali m.in. dyrektor „Klasyka” ks. Piotr Karpiński i ks. Stanisław Majkut. O oprawę muzyczną tradycyjnie zadbał chór szkolny, prowadzony przez Mariannę Rzeszotarską.

Biskup Orszulik u progu nowego roku szkolnego przypomniał, że szkoła jest miejscem, w którym uczniowie przy współpracy z nauczycielami rozwijają swoje zdolności umysłowe, duchowe i fizyczne, przygotowując się do dorosłego życia. – Pan Bóg w serce człowieka wszczepił wiele talentów, zdolności. Świat, w którym żyjemy, jest wielki i bogaty w tajemnice, które człowiek ma odkrywać, poznawać i wykorzystywać dla dobra swojego i drugich. Cały świat przez Boga stworzony służyć ma człowiekowi. Człowiek jest też pełen tajemnic, musi je odkrywać nie tylko przy pomocy nauczycieli, ale i przede wszystkim przy pomocy światła Bożego i Bożej łaski – mówił. Nawiązując do czytań, kaznodzieja przywołał także sylwetkę błogosławionej Bronisławy, patronki dnia i jej krewniaka św. Jacka, którzy z miłości do Chrystusa wybrali drogę życia zakonnego.

Kończąc homilię, biskup z mocą zachęcał uczniów do wytężonej pracy i do tego, by mieli wielkie ambicje. – Drodzy uczniowie! Myślę, że wśród was jest wiele zdolnych dziewcząt i chłopców. Rozwijajcie swoje talenty, duchowe wnętrze i bądźcie nie tylko chlubą waszej szkoły, ale wnieście też wkład w dalszy rozwój dziedzictwa kultury narodowej zakotwiczonej w chrześcijaństwie. Wzrastajcie na ludzi wielkich, ale musicie się dobrze i pilnie uczyć, poznawać coraz szersze obszary wiedzy o świecie, o Bogu i o sobie samym. Miejcie ambicje być nauczycielami, profesorami na różnych uczelniach, w różnych zawodach. Miejcie wielkie ambicje!. Przygotowujcie się do wyboru drogi życia - mówił pierwszy ordynariusz.

Po Mszy św. nastąpiło spotkanie uczniów z wychowawcami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy