Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Spotkania z historią

W Walewicach trwa Tydzień Obchodów Walk nad Bzurą.

Z okazji 76. rocznicy bitwy nad Bzurą pałac i Stadnina Koni w Walewicach zapraszają na kilka wydarzeń, które upamiętniają bohaterstwo polskich żołnierzy.

Pierwsze odbyły się w niedzielę 6 września. W regionalnych zawodach w skokach przez przeszkody rywalizowali jeźdźcy w kilku kategoriach. Najlepsi - w Memoriale 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego. Po południu we wnętrzach pałacu otwarto wystawę malarstwa Beaty Szwed.

We wtorek 8 września lekcję historii dla młodzieży poprowadzi burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który jest z wykształcenia historykiem. Lekcja rozpocznie się o 11.00 w pałacu. Jej tematem będą wydarzenia września 1939 r.

Dwa dni później odbędzie się kolejne spotkanie. 10 września, w dokładną rocznicę walk w Walewicach, o ich przebiegu opowiadać będzie Kazimierz Perzyna, naoczny świadek tamtych wydarzeń. Polscy kawalerzyści odbili wtedy z rąk Niemców Sobotę i pałac w Walewicach. Początek spotkania z panem Kazimierzem zaplanowano na 18.30.

11 września o 17.00 przewodnik PTTK Agnieszka Walczak poprowadzi historyczny spacer między Sobotą a Walewicami. Na koniec przewidziano ognisko przy stadninie.

Obchody zakończą się w niedzielę 13 września uroczystością przed pomnikiem ku czci poległym kawalerzystom. Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o 10.00. W programie przewidziano Mszę św. polową, a po Eucharystii - prezentację Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy