Nagrodę przyznała kapituła złożona z duchownych czterech wyznań.
W skład kapituły wchodzą przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.
Decyzja zapadła na posiedzeniu 8 września. Okazją do wręczenia nagrody było święto patrona łódzkiej archikatedry - św. Stanisława Kostki.
18 września po Mszy św. statuetkę nagrody w postaci miniatury dzwonu "Serce Łodzi" odebrali przedstawiciele Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 2012 roku, a jej laureatem został Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej.
Rok później nagroda powędrowała do Jerzego Kropiwnickiego, byłego prezydenta Łodzi. W roku 2014 nagrodę przyznano pośmiertnie Janowi Karskiemu.
W uzasadnieniu wyboru tegorocznego laureata członkowie kapituły zaznaczyli, że łódzka Caritas od 25 lat prowadzi działania na rzecz osób najbardziej potrzebujących.
Na uwagę zasługuje fakt, że - zgodnie ze swoją misją - Caritas pomaga każdemu potrzebującemu - bez względu na jego pochodzenie i wyznanie. Miłość miłosierna i szacunek dla bliźniego są cechą charakterystyczną codziennej działalności.
Każdego dnia z pomocy łódzkiej Caritas korzystają dzieci i młodzież z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym, dla których prowadzone są cztery świetlice środowiskowe.
Od początku swojej działalności Caritas organizuje też kolonie letnie dla dzieci i młodzieży. Caritas aktywizuje społecznie i zawodowo osoby bezrobotne i niepełnosprawne, dla których prowadzi Ośrodek Aktywizacji Zawodowej i Społecznej oraz Zakład Aktywności Zawodowej.
Dla osób starszych, samotnych i niezaradnych życiowo Caritas prowadzi dwa Domy Dziennego Pobytu. Na pomoc doraźną mogą zawsze liczyć osoby najbardziej potrzebujące - w Punkcie Pomocy Charytatywnej wydawane są paczki żywnościowe, odzież, środki czystości czy meble.
Dla najuboższych Caritas prowadzi również Kuchnię Społeczną, która codziennie wydaje 500 posiłków.
Mieszkańcy Łodzi cenią sobie szczególnie opiekę Caritas nad osobami w terminalnym stadium choroby, którym pomagają pracownicy i wolontariusze hospicjum domowego Caritas.
Chorzy mogą też korzystać z Integracyjnego Ośrodka Leczeń i Rehabilitacji im. Jana Pawła II, a także z turnusów rehabilitacyjnych w Ośrodku Caritas w Drzewocinach, czy dofinansowania do zakupu leków.
Codzienna praca na rzecz potrzebujących nie byłaby możliwa bez wiernego grona wolontariuszy, w tym wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas. Koordynacją ich pracy, szkoleniami i formacją zajmuje się Biuro Wolontariatu.
Poza codzienną pracą Caritas prowadzi również akcje charytatywne na rzecz najbardziej potrzebujących, które stały się już rozpoznawalne dla mieszkańców naszego miasta, jak "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", "Serce na Gwiazdkę", "Tornister pełen uśmiechów", czy "Jałmużna Wielkopostna".