Ostatnim przystankiem peregrynacji symboli ŚDM po diecezji łowickiej był Łowicz.
Młodzież wnosi symbole ŚDM na Stary Rynek w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość
W piątek rano 2 października krzyżobus i ekipa wolontariuszy wraz z księżmi zatrzymali się przy Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej w Łowiczu. W sali gimnastycznej na spotkanie z symbolami oczekiwali uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy placówki. Był też ks. Adam Domański, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy, na terenie której znajduje się szkoła.
Już przy wprowadzeniu symboli do szkoły widać było, że to ziemia łowicka. Przy wejściu krzyż i ikonę Matki Bożej witali uczennice oraz uczniowie ubrani w kolorowe stroje ludowe, charakterystyczne dla regionu. Pozostali byli ubrani na galowo. Swoim strojem podkreślali wyjątkowość wydarzenia. Po prezentacji, czym są Światowe Dni Młodzieży oraz dlaczego krzyż i ikona MB peregrynują po całym świecie, starsi uczniowie przenieśli symbole ŚDM do kościoła parafialnego. Tam była możliwość osobistej adoracji.
O 10.00 w kościele rektorskim oo. pijarów na krzyż i ikonę ŚDM oczekiwała społeczność Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Przy symbolach odprawiono Mszę św., a przewodniczył jej rektor o. Marian Galas SP.
Niespełna półtorej godziny później na Starym Rynku w Łowiczu odbyło się spotkanie dla młodzieży łowickich szkół ponadgimnazjalnych. Przybyli na nie także uczniowie Gimnazjum w Popowie oraz ZS Rolniczego Centrum Kształcenia Rolniczego ze Zduńskiej Dąbrowy.
Przy pomniku Jana Pawła II krzyż i ikonę Matki Bożej od licealistów z "Pijarskiej" przejęła delegacja uczniów pozostałych szkół. Wyróżniali się ubrani w łowickie stroje "Blichowiacy". To Zespół Pieśni i Tańca z ZSP nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu. W towarzystwie kapeli ludowej symbole ŚDM wniesiono na podest. Obok na scenie śpiewał zespół złożony z wolontariuszy i ambasadorów ŚDM.