Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odtwórca Pileckiego w Łodzi

Kolejny, specjalny pokaz filmu "Pilecki" 5 października o godz. 20.45 w kinie "Charlie".

Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu "Pilecki", opowiadającego o bohaterskim rotmistrzu, ochotniku do Auschwitz, był gościem uroczystej projekcji, która odbyła się w piątek wieczorem w kinie "Charlie". Łódzka, studyjna premiera odbyła się przy pełnej widowni i w obecności licznych gości. Dziś kolejny specjalny pokaz filmu.

Film oglądali wspólnie m.in. kombatanci - kpt. Jerzy Stawski, żołnierz "Warszyca", Krystyna Wilk-Bielska, sanitariuszka w powstaniu warszawskim, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Piotr Gliński oraz radni Rady Miejskiej w Łodzi i Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obecni byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Straży Miejskiej w Łodzi oraz organizacji społecznych: Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia "Jednostka Strzelecka 4008 Łódź", Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompania Brus", Szkolnego Koła Rekonstrukcji Historycznych ze szkoły oo. bernardynów.

Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem filmu. - Chcieliśmy opowiedzieć uniwersalną historię o człowieku, którego ukształtowały wartości i który pozostał im wierny - mówił M. Krzyszkowski. - Pilecki nie był bohaterem jednego czynu. Nieustannie pracował nad sobą, kształtował swój charakter, był oddany służbie ojczyźnie i rodzinie.

Film "Pilecki" został wyprodukowany w całości za prywatne pieniądze, ponieważ żadna instytucja nie była zainteresowana jego finansowaniem. W zbiórkę funduszy na ten cel włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego w Łodzi, której przedstawiciele byli również obecni na projekcji w kinie "Charlie".

Bilety na piątkowe wydarzenie rozeszły się w kilka godzin. Dlatego kolejny, specjalny pokaz filmu dziś o godz. 20.45. Gościem specjalnym będzie Marcin Kwaśny, odtwórca roli rotmistrza Pileckiego.

Projekcja odbyła się przy pełnej widowni   Projekcja odbyła się przy pełnej widowni
Michał Owczarski

Organizatorami obu wydarzeń są portal PatriotycznaLodz.pl, informujący o najważniejszych wydarzeniach patriotycznych Łodzi, oraz kino "Charlie".

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama