Nowy numer 25/2018 Archiwum

Epidemia XXI wieku

W Łowiczu po raz 9. odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Brak aktywności fizycznej i niezdrowe jedzenie to najczęstsze przyczyny cukrzycy, która - ze względu na coraz większą liczbę zachorowań, również wśród dzieci i młodzieży - nazywana jest epidemią XXI wieku.

- Znane są dwa jej rodzaje. Na cukrzycę typu I, której przyczyny nie są znane, zapadają dzieci. Cukrzyca typu II wiele lat temu była chorobą ludzi po 50. roku życia. Obecnie granica wieku osób, które na nią zapadają, znacząco się obniżyła. To jest bardzo niepokojące - mówi Bożena Górczyńska, prezes Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łowiczu, które było organizatorem tej uroczystości.

Spotkanie odbyło się 7 października w Łowickim Ośrodku Kultury. Wzięli w nim udział, obok łowickich cukrzyków, przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół diabetyków, m.in. z Kutna i Skierniewic, organizacji i stowarzyszeń oraz władz Łowicza. Podczas obchodów wręczono odznaczenia "Za zwycięstwo nad cukrzycą" Stanisławowi Klimkiewiczowi i Andrzejowi Gabinkowi. Otrzymują je osoby, które przez minimum 30 lat żyją z tą chorobą i nie poddają się jej. Warto dodać, że do łowickiego koła diabetyków należy osoba, która od ponad 50 lat walczy z tą chorobą.

Spotkanie było także okazją do złożenia gratulacji Bożenie Górczyńskiej wyboru na prezesa Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Zebrani w sali łowickiego kina "Fenix" wysłuchali również wykładu "Cukrzyca a choroby oczu", który przygotował Tomasz Grędysa, specjalista chorób oczu pracujący w szpitalu w Zgierzu. Zdaniem prezes Górczyńskiej, należy kłaść duży nacisk na profilaktykę i edukację szczególnie młodych ludzi, by móc zapobiegać tej chorobie. Na chwilę obecną do łowickiego koła diabetyków należy jedynie 78 spośród 2400 osób z całego powiatu łowickiego, które są zarejestrowane jako chorujące na cukrzycę, a średnia ich wieku wynosi 60 lat.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma