Nowy numer 43/2020 Archiwum

Miłość, krew i rana

Do 2 listopada w kinoteatrze "Polonez" w Skierniewicach można oglądać wystawę "Misericordia" grupy VeraIcon.

Podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w kinoteatrze "Polonez" została otwarta wystawa grupy VeraIcon, która skupia młodych twórców katolickich pochodzących ze środowisk Akademii Sztuk Pięknych m.in. z Krakowa, Łodzi i Wrocławia. Twórców, których łączy chęć wpatrywania się w jedyny Prawdziwy Obraz, jakim Jest Jezus Chrystus.

Artyści skupieni w VeraIcon, przekonani, że sztuka jest narzędziem, poprzez które można odkrywać Boga, swoimi obrazami, ale także życiem świadczą o Bogu. Na wystawie można zobaczyć obrazy olejne, ikony, instalacje ukazujące w niezwykle wymowny sposób miłosierdzie Boże. Prezentowane w Skierniewicach prace wcześniej gościły w Starym Sączu na Festiwalu Strefa Chwały.

– Wychodzę stąd bardzo poruszona i wzbogacona – mówi pani Dorota. – Na co dzień pracuję z chorymi. Pewnie dlatego największe wrażenie zrobiła na mnie praca Zofii Trybis-Borkowskiej "Misericordia – Bóg dał się nam zranić". Cyfrowy druk, na którym znajdują się dwa plastry opatrunkowe tworzące krzyż, spod których wypływają dwa strumienie: czerwony – symbolizujący krew i niebieski – wodę, poruszył mnie aż do kości. Do kości, które przez wieloletnią pracę były martwe, suche. Przez długi czas nie mogłam oderwać oczu od tego obrazu. Do trzech strumieni dołączył trzeci – płynący po moich policzkach. Od obcowania z tym obrazem, a przez niego w jakiś sposób z Bogiem, zostałam dotknięta i uleczona. Do kina powrócę za kilka dni, by obejrzeć inne prace. Za pierwszym razem, poza Bogiem, który dał się zranić, nie potrafiłam nic więcej zobaczyć. Zapłakana opuściłam kino – wyznaje pani Dorota.

Wystawa "Misericordia" pozostanie w Skierniewicach do 2 lutego. Odwiedzający ją, poza pracą Zofii Trybis-Borkowskiej, mogą zobaczyć także obrazy m.in. Siergieja Limarenki, Jacka Hajnosa, Katarzyny Frydrych i o. Tomasza Biłka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama