Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Wspomóż renowację zabytkowych grobowców

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej czyszczą i konserwują stare nagrobki.

W ubiegłym roku Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie przy TPZK wybrał dwa nagrobki do renowacji. Trwają prace przy mogile Józefy z Różyckich Rzuchowskiej. Odnowienie drugiej - Marcelego Nowaka - zapanowano na przyszły rok. Koszt renowacji jest wysoki, dlatego stowarzyszenie apeluje do mieszkańców Kutna o wparcie kwesty, która będzie przeprowadzona na cmentarzu 31 października i 1 listopada w godzinach od 9 do 16.

W tym roku członkowie stowarzyszenia uratowali przed dalszym zniszczeniem dwa stare pomniki, które mocno się przechylały. Jeden z nich to zabytkowy nagrobek rosyjski. Drugi to piękny nagrobek Elżbiety z Kobylińskich Kowalewskiej i jej męża Stanisława Kowalewskiego. Uporządkowali też teren wokół zaniedbanych nagrobków i wyrywali chwasty. Za te prace szczególne podziękowania należą się: Stanisławowi Wojdeckiemu, Annie Milczewskiej, Halinie Reszke, Sławomirowi Małasowi, Barbarze Borcińskiej, Wiesławowi Kotlińskiemu, Elżbiecie Żółtowskiej i Hannie Drozdowskiej. Natomiast Jerzy Łompieś pracował nad nagrobkiem Wincentego Golędzinowskiego, poprawiając m.in. czytelność napisów.

Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak, prezes TPZK. Pierwszą kwestę publiczną na konserwację starych grobów Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizował 1 listopada 1992 roku. Po 11 latach zbiórkę wznowiono i odbywa się nieprzerwanie co roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy