Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zgodnie z przewidywaniami

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Senatu. W naszym regionie bez niespodzianek.

Tak, jak można było się spodziewać po sondażach, przedstawiciele PiS zdobyli większość mandatów. Jedynie w Łodzi lepsi byli kandydaci PO, ale tam ta partia od lat cieszy się dużym poparciem. W poszczególnych okręgach wygrywał ten, kto zdobył najwięcej głosów.

Nie zawsze popularność w polityce pomaga w osiągnięciu celu. Przekonał się o tym Waldemar Pawlak, były premier i prezes PSL. W okręgu nr 38, obejmującym powiaty: płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski i gostyniński, przegrał rywalizację o miejsce w wyższej izbie parlamentu z Markiem Martynowskim z PiS. Pawlak uzyskał 34,19 proc. głosów, a Martynowski - 43,28 proc.

W okręgu nr 49, obejmującym m.in. powiat grójecki z Nowym Miastem nad Pilicą, zdecydowanie zwyciężył wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który uzyskał aż 61,61 proc. poparcia. Miał tylko jednego kontrkandydata - Leszka Przybytniaka z PSL.

W okręgu nr 29, obejmującym powiaty: skierniewicki, rawski, tomaszowski i opoczyński, zwyciężył rawianin Rafał Ambrozik z PiS. Radny sejmiku wojewódzkiego po raz pierwszy dostał się do parlamentu. Zdobył 42,18 proc. głosów. Druga w zestawieniu Barbara Klatka z PO - 24,78 proc.

W okręgu nr 25, obejmującym powiaty: łowicki, kutnowski, łęczycki i poddębicki, wygrał dotychczasowy senator PiS Przemysław Błaszczyk, który skutecznie ubiegał się o reelekcję. Uzyskał 44,93 proc. głosów, druga w kolejności Danuta Zakrzewska z PO - 24,93 proc.

W okręgu nr 26, obejmującym powiaty: zgierski, pabianicki i łaski, mandat senatora zdobył Maciej Łuczak z PiS z 42,98 proc. głosów. Blisko dostania się do Senatu był Andrzej Owczarek z PO z 40,32 proc. głosów.

Z okręgu nr 23, obejmującego część Łodzi, do Senatu dostał się Maciej Grubski z PO. Uzyskał 40,45-proc. poparcie. Kandydat PiS Elżbieta Więcławska-Sajuk - 29,75 proc.

Z okręgu nr 24, obejmującym część Łodzi i powiaty łódzki wschodni oraz brzeziński, ponownie do Senatu dostał się popierany przez PO Ryszard Bonisławski. Głosowała na niego ponad połowa wyborców - 50,36 proc. Były prezydent Łodzi Janusz Kropiwnicki uzyskał 32,44 proc. głosów.

Okręgowe Komisje Wyborcze obliczają teraz przydział mandatów do Sejmu dla kandydatów komitetów wyborczych, które przekroczyły próg wyborczy. Pełne wyniki poznamy prawdopodobnie ok. 17.00. Ze wstępnych obliczeń wynika, że poza parlamentem pozostanie były poseł i piłkarz Jan Tomaszewski, startujący z listy PO, oraz wicemarszałkowie woj. łódzkiego Dariusz Klimczak i Artur Bagieński z PSL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama