Nowy numer 47/2020 Archiwum

Odwiedziny patronki

Przed przypadającą 11 listopada uroczystością św. Wiktorii w Łowiczu rozpoczęła się peregrynacja jej relikwii.

Św. Wiktoria to patronka diecezji łowickiej, ale też i tego miasta, dlatego - zgodnie z utartym zwyczajem - relikwie świętej nawiedzają łowickie świątynie.

Peregrynacja rozpoczęła się od kościoła oo. pijarów. Kapłani sprawujący wieczorną Eucharystię z formularza mszalnego o św. Wiktorii, która była męczennicą, założyli czerwone ornaty.

- Św. Wiktoria byłaby dzisiaj osobą ośmieszaną. Oddała życie za Chrystusa, bo broniła swojej czystości. Czyż to nie jest naiwne i głupie dzisiaj? Bronić swojej czystości? Dlatego, kiedy wspominamy św. Wiktorię, módlmy się za jej wstawiennictwem o niepodległość moralną i religijną dla nas samych oraz dla naszych rodzin - mówił o. Marian Galas SP, rektor pijarskiego kolegium w Łowiczu.

Relikwie świętej w srebrnej tumbie (trumience) pozostaną w pijarskim kościele do jutrzejszego popołudnia. W czwartek 5 listopada młodzież szkół pijarskich zaniesie je do pobliskiego kościół ss. bernardynek.

Każdego następnego popołudnia relikwie nawiedzać będą inne miejsca w Łowiczu. Kolejno - kaplicę Wyższego Seminarium Duchownego, kościoły parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Dobrego Pasterza i Świętego Ducha. Z tej ostatniej świątyni 11 listopada wyruszy procesja z relikwiami ulicami miasta do bazyliki katedralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama