GN 3/2021 Archiwum

W romańskiej świątyni

Kanonicy Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej modlili się za zmarłych członków gremium.

W zabytkowej romańskiej świątyni w Tumie bp Andrzej F. Dziuba przewodniczył 19 listopada Mszy św. w intencji zmarłych członków Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej. Razem z nim modlili się kanonicy gremialni, honorowi oraz seniorzy gremium. Szczególnie wspominano śp. ks. Piotra Majewskiego, ks. Józefa Rudzkiego i ks. Kazimierza Fiksa, którzy odeszli w tym roku.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie, na którym zgodnie ze statutem wybrano prepozyta. Został nim dotychczasowy przewodniczący tego kolegium ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu.

Archikolegiacka Kapituła Łęczycka ma wielowiekowe tradycje. To najstarsza kapituła w diecezji łowickiej. Jej powstanie datuje się co najmniej na rok 1210, choć niektóre źródła podają, że została powołana już ok. 1140 r. przy kolegiacie tumskiej. W 1819 r. kapituła łęczycka została zniesiona przez zaborców, a kolegiata stała się kościołem parafialnym.

Po powstaniu diecezji łowickiej pierwszy jej ordynariusz bp Alojzy Orszulik podniósł w 1993 r. tumską świątynię do rangi archikolegiaty i erygował na nowo kapitułę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama