Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Odkryli zabytkowy ornat

Podczas prac budowlano-konserwatorskich przy kryptach w bazylice katedralnej w Łowiczu odnaleziono szatę liturgiczną arcybiskupa gnieźnieńskiego Krzysztofa Antoniego Szembeka.

Hierarcha zmarł 6 lipca 1748 roku. Został pochowany w podziemiach łowickiej świątyni. Przez ostatnie 9 lat życia, po objęciu arcybiskupstwa, był prymasem Polski. Znaleziony ornat został oddany do konserwacji.

Tymczasem po renowacji jest już komplet fioletowych szat liturgicznych fundacji prymasa Szembeka, które znajdowały się w skarbcu katedralnym. Ich stan był zły. Ornat, stuła, manipularz, welon kielichowy oraz bursa zostały wykonane w Rzymie i są datowane na lata od 1739 do 1745 roku. Komplet został uszyty z jedwabiu z haftem jedwabnym i metalową nicią.

Dzięki dotacji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków szaty poddano konserwacji. Zajęła się nimi Tamara Przygońska, konserwator tkanin zabytkowych. Odzyskały swoje piękno i wartość. Będzie można je zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym.

Prace przy kryptach dobiegają końca. Niedługo zostanie założona posadzka. Otwarcie dla zwiedzających planowane jest w I kwartale przyszłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy