Życząc by Nowy Rok 2016 był kolejnym milowym krokiem ku świętości, na jego progu, chcemy przypomnieć ważne wydarzenia roku minionego.
Przez 9 dni wraz z pielgrzymami ŁPPM wędrowaliśmy na Jasną Górę
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
XX ŁPPM. Od czwartku 6 sierpnia „Gość Łowicki” towarzyszył pielgrzymom udającym się po raz 20. z Łowicką Pieszą Pielgrzymką Młodzieżową na Jasną Górę. Wędrując wraz z pątnikami, którym przewodził ks. Rafał Babicki nie tylko relacjonowaliśmy (w specjalnym serwisie) każdy dzień pielgrzymiego trudu, ale także ogłaszaliśmy konkursy, przeprowadzaliśmy wywiady, spisywaliśmy świadectwa, a przede wszystkim włączaliśmy się w modlitwę. Naszej uwadze nie uszły radosne apele, spotkania z biskupami, pielgrzymkowe oświadczyny, świadectwa klauzurowych sióstr bernardynek, a także radosny śpiew i świadectwa ambasadorów ŚDM. Przed obrazem Czarnej Madonny pamiętaliśmy nie tylko o swoich intencjach, ale także o intencjach naszych Czytelników.
Symbole ŚDM w romańskiej archikolegiacie w Tumie
Marcin Kowalik /Foto Gość
W dwóch etapach. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej, podarowanych młodym przez Jana Pawła II – odbyła się w dwóch etapach. Pod koniec sierpnia symbole przybyły do Jaktorowa. Pierwsza, dwudniowa wizyta zakończyła się w Żyrardowie. Przy symbolach odbyło się wtedy diecezjalne spotkanie młodych „Z Rio do Krakowa”. Drugi etap trwał kilkanaście dni. Rozpoczął się 20 września powitaniem krzyża i ikony w Piątku, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Do 2 października symbole nawiedziły wszystkie dekanaty diecezji łowickiej. Odwiedzano szkoły, szpitale i domy opieki. Odprawiane były Msze św. i nabożeństwa, które gromadziły rzesze wiernych. Relacje z każdego dnia peregrynacji umieszczaliśmy na stronie: sdm.gosc.pl.
Niewidomi, niedowidzący i ich opiekunowie spotykali się na konferencjach i nabożeństwach
Marcin Kowalik /Foto Gość
Pielgrzymka niewidomych. Z całej Polski do Matki Bożej Pani Łowickiej pielgrzymowali niewidomi, niedowidzący oraz ich opiekunowie. 11 i 12 września prawie 1700 osób uczestniczyło w spotkaniach modlitewnych i formacyjnych. Odbywały się one w bazylice katedralnej w Łowiczu. Większość uczestników pielgrzymki nocowało w domach mieszkańców łowickich i okolicznych parafii. Obecny był też krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka oraz przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Niewidomych. Konferencję o Bożym miłosierdziu wygłosi bp Dziuba. Ordynariusz łowicki odprawił również Mszę św. na zakończenie pielgrzymki. Przy organizacji zjazdu pomagali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Abp Wacław Depo głosi homilię w Głogowcu
Marcin Kowalik /Foto Gość
Rocznica koronacji. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. Dziękczynną Eucharystię koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F.Dziuba i bp senior Alojzy Orszulik. W miejscowym sanktuarium znajduje się obraz Maryi będący kopią tego z Jasnej Góry. Według tradycji, polecił ją wykonać Władysław Jagiełło. Do Głogowca obraz trafił w II poł. XVII w. Odtąd zaczęli przybywać tu pielgrzymi, by wypraszać u Matki Najświętszej potrzebne łaski. Koronacja odbyła się 14 września 1975 r. Prymas Stefan Wyszyński nałożył koronę podarowaną przez papieża Pawła VI. Świadkowie wspominają, że wydarzenie zgromadziło ok. 60 tys. wiernych.