Życząc by Nowy Rok 2016 był kolejnym milowym krokiem ku świętości, na jego progu, chcemy przypomnieć ważne wydarzenia roku minionego.
Do Domaniewic przyjechały delegacje z 67 parafii. W sumie ponad 2500 osób
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Róże różańcowe w Domaniewicach. W sobotę 3 października odbyła się XI Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Łowickiej. Wzięła w niej udział rekordowa liczba pielgrzymów z 67 parafii. Tradycyjnie rozpoczęła ją uroczysta Msza św. koncelebrowana w kościele św. Bartłomieja pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, który wygłosił też słowo Boże. Po zakończonej Eucharystii pątnicy z modlitwą różańcową na ustach udali się do sanktuarium MB Pocieszycielki Strapionych. Wraz z nimi pielgrzymowali kapłani na czele z wikariuszem generalnym ks. Wiesławem Wronką. Na placu pielgrzymkowym po odmówieniu przez księdza Krzysztofa Osińskiego, proboszcza domaniewickiej parafii, modlitwy Anioł Pański konferencję wygłosił ks. Zbigniew Kalński, Po konferencji wierni zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez domaniewickich parafian.
Bp Józef Zawitkowski i dr Olaf Czerniawski
Marcin Kowalik /Foto Gość
U Suserskiej Lekarki. Pracownicy służby zdrowia z diecezji łowickiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Suserzu. 17 października zgromadzili się w świątyni na Eucharystii, którą odprawił bp Józef Zawitkowski. Wykład o zagrożeniach życia ludzkiego od poczęcia do śmierci wygłosił dr n. med. Olaf Czerniawski, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. Inicjatywa I Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Zdrowia wyszła od ks. Jerzego Czarnoty, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Suserzu. W 2014 r. słynący łaskami obraz MB Suserskiej został ukoronowany koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka.
W tym roku po raz pierwszy w procesji ku czci św. Wiktorii i Eucharystii uczestniczyło kilkadziesiąt osób w strojach swoich patronów - świętych i błogosławionych
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Poznawaliśmy patronkę. 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w diecezji obchodzone jest święto św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej. Chcąc przybliżyć Czytelnikom postać patronki nie tylko uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, ale także przygotowaliśmy specjalny serwis, w którym prezentowaliśmy życiorysy św. Wiktorii i świętych, z którymi jest w niebie, świadectwa, modlitwy, opisy relikwiarzy, historię jej kaplicy i wiele zdjęć z poprzednich lat. W ramach Akcji Ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" razem z radiem Viktoria zaprosiliśmy wszystkich, by na uroczystości patronalne do Łowicza, przybyli w strojach swoich patronów bądź ulubionych świętych, błogosławionych. Osoby, które odpowiedziały na apel otrzymały nagrody, wśród których były rower, tablet, album o katedrze i gadżety „Gościa Niedzielnego”.
W kościołach stacyjnych otwarto bramy miłosierdzia
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Otwarcie Bram Miłosierdzia w diecezji. Bullą Misericordiae vultus z dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W dniu inauguracji Roku Świętego Papież otworzył w Bazylice św. Piotra w Watykanie Drzwi Święte, które są Bramą Miłosierdzia. W niedzielę 13 grudnia takie bramy zostały także otwarte w katedrze łowickiej oraz w parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, w kościele rektorskim św. Kazimierza w Nowym Mieście nad Pilicą, a także 8 grudnia w parafii św. Jakuba w Skierniewicach. Uroczystościom otwarcia Bram Miłosierdzia zarówno w katedrze łowickiej jak i w wyznaczonych przez biskupa świątyniach towarzyszyły tłumy wiernych. Proboszczowie kościołów, w których znajdują się bramy zadbali o specjalne dekoracje podkreślające, iż dana świątynia jest miejscem, w którym można uzyskać odpust zupełny.
Nowym biskupem pomocniczym został ks. Wojciech Osial
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Nowy biskup pomocniczy. W Wigilię Bożego Narodzenia decyzja papieża Franciszka diecezja łowicka otrzymała nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. dr hab. Wojciech Osial. Wręczenie nominacji biskupiej odbyło się podczas wigilii w Domu Kapłana Seniora. Zapytany o to jak przyjął decyzję papieża wyznał, że nominację przyjął z wielką pokorą. Podkreślił, że wydarzeniu temu towarzyszyło wiele znaków, które jeszcze długo będzie odczytywał. Pierwszym było miejsce ogłoszenia decyzji papieża Franciszka. Dom Kapłana Seniora. Wielkim znakiem było też i to, że sakrę biskupią otrzymał w Roku Miłosierdzia. – To znak, poprzez, który chcę odczytywać moje powołanie. Chciałbym być sługą miłosierdzia, ale najpierw sam o miłosierdzie proszę. Doświadczając go chciałbym być dobry dla innych. Całą swoją nadzieję pokładam w Bogu. Ufam, że jeśli Pan Bóg mnie słabego powołuje to będzie mnie prowadził. Bardzo w to wierzę. Nominacja biskupia to najpiękniejszy prezent wigilijny od samego papieża, jaki otrzymałem na gwiazdkę. To prezent od Dzieciątka – powiedział tuż po wręczeniu nominacji bp nominat Wojciech Osial, który poprosił diecezjan o modlitwę, by umiał współpracować z łaską.