Nowy numer 43/2020 Archiwum

Trójka z pucharami

- Jesteście wielcy, bo chcecie się czegoś nauczyć - mówił bp nominat Wojciech Osial do uczestników Olimpiady Teologii Katolickiej.

Finał diecezjalny odbył się dzisiaj w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Zakwalifikowało się do niego 45 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z diecezji łowickiej. Po modlitwie w kaplicy seminaryjnej przystąpili do pisania testu sprawdzającego ich wiedzę z określonej wcześniej literatury, na którą składały się fragmenty Biblii, dokumenty Magisterium Kościoła i opracowania.

Hasło tegorocznej, XXVI edycji olimpiady to: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń". Nawiązuje do homilii Jana Pawła II poświęconej tematyce wychowania, wygłoszonej w Łowiczu 14 czerwca 1999 roku. Nieprzypadkowo, bowiem diecezja łowicka jest organizatorem tegorocznej edycji olimpiady i etap ogólnopolski odbędzie się tu na przełomie marca i kwietnia.

Diecezję łowicką reprezentować będzie trójka uczniów, wyłoniona po dzisiejszym teście. Najlepiej napisał go Michał Gala z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Skierniewicach. II miejsce przypadło Kacprowi Słodkiemu z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach, a III - Paulinie Golis z I Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu.

Puchary i nagrody wręczył laureatom biskup nominat W. Osial. Pamiątkowe dyplomy i książki otrzymali wszyscy uczestnicy finału. Również katecheci, którzy towarzyszyli uczniom, dostali upominki.

Tak się złożyło, że koordynatorem tegorocznej edycji olimpiady jest bp nominat Osial. Tę funkcję objął, zanim otrzymał nominację biskupią. - Z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Łowiczu utkwiło mi jedno zdanie. Jest mi szczególnie bliskie i wydaje mi się bardzo ważne. Papież powiedział: "Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć". To zdanie jest komentarzem do całej olimpiady. Jesteście wielcy, bo chcecie się czegoś nauczyć - mówił bp nominat do uczniów.

W auli obecni byli również księża z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej z wikariuszem generalnym ks. Wiesławem Wronką. Był też ks. Tomasz Jackowski, który czuwał nad sprawnym przebiegiem olimpiady w diecezji. - Co roku zmieniają się organizatorzy olimpiady w Polsce. Odbywa się to według klucza alfabetycznego. Rok temu była to diecezja łomżyńska. Teraz przyszła kolej na łowicką. Do etapu szkolnego w naszej diecezji przystąpiło 500 uczniów, a w całym kraju - 17 tys. - mówi ks. Jackowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama