Rok Anieli Chmielińskiej

Przewodnicy PTTK chcą przybliżyć postać wybitnej łowiczanki. W planach jest barwny korowód w strojach ludowych.

W minionym roku łowicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zrealizował wiele działań przybliżających postać zasłużonego dla Łowicza Karola Rybackiego. Wiele inicjatyw podjęły też środowiska kulturalne i oświatowe miasta, w obchody włączyły się biblioteki, muzeum, archiwum, ośrodek kultury, szkoły. A w 2016 roku PTTK chce przybliżyć postać innej wielkiej postaci z życia społecznego Łowicza - Anieli Chmielińskiej.

Nie będą one w takiej skali jak w przypadku Roku Karola Rybackiego, ale są dość śmiałe plany. Jeśli chodzi o 80. rocznicę śmierci A. Chmielińskiej, to obchody rocznicowe nabierają realnych kształtów. Opracowane zostało logo na kanwie zdjęcia A. Chmielińskiej pozyskanego ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności PAUart w Krakowie. Logo jest w formie nawiązującej do zeszłorocznego oficjalnego znaku Roku Karola Rybackiego w Łowiczu.

PTTK myśli o przypomnieniu A. Chmielińskiej w formie przedstawienia jej literackiego dorobku. Planuje zorganizować spotkanie, podczas którego uczestnicy zapoznają się z opisami strojów i zwyczajów zebranymi przez Chmielińską.

W planach jest zorganizowanie barwnego korowodu ulicami miasta na cmentarz katedralny w celu złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i przypomnienia postaci i zasług Chmielińskiej przy jej grobie. Wydarzenie to planowane jest na 3 kwietnia, dwa dni przed 80. rocznicą jej śmierci. Już dziś do tego wydarzenia przewodnicy zapraszają zespoły ludowe, twórców ludowych i wszystkich, którym bliska jest kultura łowicka. To właśnie zasługa Chmielińskiej, że strój i tradycje księżackie stały się "wizytówką" regionu. Przewodnicy liczą także na obecność mieszkańców Łowicza i młodzieży szkolnej. Tak jak jej pogrzeb 80 lat temu był wielką manifestacją patriotyczną, tak PTTK liczy na zorganizowanie takiego przemarszu dziś.

W maju planowany jest konkurs wiedzy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Aniela Chmielińska dla regionu łowickiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego".

Ponadto planowanie jest wydanie publikacji z krajoznawczymi i etnograficznymi artykułami Chmielińskiej zamieszczonych w archiwalnych gazetach. Wspólnie z bibliotekami organizowane będą spotkania edukacyjne i wykłady o Chmielińskiej i jej działalności. Zostaną też wydane okolicznościowe karty pocztowe.

Wiele wymienionych przedsięwzięć PTTK będzie realizować z Muzeum w Łowiczu, które ma też dodatkowe plany, m.in. przez cały rok będzie wyświetlana prezentacja o działalności A. Chmielińskiej i zostanie zorganizowana wystawa jej poświęcona.

Zarówno Koło Przewodników PTTK, jak i dział etnograficzny Muzeum w Łowiczu noszą imię A. Chmielińskiej. Jednak zaproszenie do włączenia się w obchody kierowane są do wszystkich instytucji kulturalno-społecznych regionu łowickiego. Pozostaje liczyć, że w ciągu roku zrodzą się jeszcze nowe pomysły.

A. Chmielińska była w 1908 r. założycielką Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu, a dwa lata później Muzeum Ziemi Łowickiej PTK. W 1932 r. została wyróżniona jako pierwsza kobieta tytułem Członka Honorowego PTK. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów i książek m.in. "Księżacy", "Księżacy i ich strój", "Z życia Księżaków". Należy do grona wybitnych społeczników Łowicza początku XX wieku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..