Nowy numer 38/2021 Archiwum

Mówili o nim brat łata

Dziś mija 20. rocznica śmierci ks. prał. Jana Świtkowskiego, zasłużonego dla Kutna kapłana.

W parafii pw. św. Wawrzyńca w Kutnie, w której był wieloletnim proboszczem, uczczono jego postać przez odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Zawisła na frontonie kaplicy cmentarnej. Tam została odprawiona również Msza św. w intencji śp. prałata.

Wcześniej o 11.30 sprawowana była Suma pod przewodnictwem ks. Adama Szkópa, niegdyś miejscowego wikariusza, obecnie proboszcza parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Warszawie. Posługę kapłańską w Kutnie pełnił w czasie stanu wojennego. Podczas homilii podzielił się wspomnieniami o ks. Świtkowskim, który pełnił także funkcję dziekana kutnowskiego.

- Na tablicy pamiątkowej przy nazwisku śp. księdza prałata napisane jest: "Ja jestem dobrym pasterzem…". I rzeczywiście taki był. Księża z dekanatu lubili przyjeżdżać na plebanię do księdza Jana. Prałat był bardzo gościnny. Nikt z plebanii nie wyszedł głodny. Troszczył się bardzo o swoich parafian. Mówili o nim brat łata. Do każdego zagadał, uśmiechnął się. Okazywał zainteresowanie - mówił ks. Szkóp, który pobłogosławił tablicę.

Mszę św. koncelebrowali dziekan senior ks. Stanisław Pisarek i obecny dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski, inicjator uczczenia rocznicy śmierci ks. Świtkowskiego. Na początku Eucharystii ks. Swędrowski przypomniał pokrótce drogę kapłańską śp. prałata.

- Ks. Jan Świtkowski w latach 70. ub. wieku napisał w kronice parafialnej m.in. takie słowa: "Tam się życie ludzkie nigdy nie starzeje. Ono jest zawsze takie same. Płynie czas, lecą lata, nowi ludzie się rodzą, starzy umierają. To się koncentruje w kościele przy utajonym Najświętszym Sakramencie w Tabernakulum". Ks. prałat przybył do Kutna jako kapłan 50-letni. I wszyscy go pamiętają jako człowieka, który już był doświadczony mądrością swojej kapłańskiej drogi - mówił ks. Swędrowski.

Oprócz materialnej pamięci w postaci tablicy, darem od parafian jest Msza św. gregoriańska za śp. ks. Świtkowskiego, czyli 30 Mszy św. sprawowanych dzień po dniu. Pierwsza odprawiona będzie 1 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama