Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bóg miłośnikiem życia

W Sochaczewskiej parafii św. Wawrzyńca o Bożym miłosierdziu mówił ks. Marcin Zieliński.

W niedzielę 31 stycznia na wszystkich Mszach św. katechezy biblijne na temat: „Miłosierdzie Boże w Księdze Mądrości” głosił ks. dr Marcin Zieliński z KUL. Przywołując konkretne wersety, kaznodzieja wyjaśniał, jak w tej księdze ukazany jest Bóg.

– Starożytni bogowie byli bardzo kapryśni. To nie byli bogowie, którzy stali po stronie ludzi – mówił ks. Zieliński. – Tymczasem Bóg, którego opisuje autor natchniony, jest zupełnie inny. Jest wszechpotężny. Jest despotą, który zarządza całym wszechświatem. W porównaniu z Nim cały wszechświat jest niczym. Jest jak mały pyłek, jak kropla wody, która gdy tylko pojawi się słońce, natychmiast paruje i znika.

Po opisie dysproporcji potęgi Boga i świata za autorem natchnionym ks. Zieliński przeszedł do kluczowego stwierdzenia opisującego Boga. – Wersetem centralnym są trzy słowa: "Miłujesz wszystkie stworzenia". To pokazuje, że wszystko, co zostało stworzone, jest kochane przez Boga. Każdy człowiek, każda roślina i każde zwierzę. Skoro coś zaistniało, to znaczy, że Bóg tego chciał. Już w momencie stworzenia Pan Bóg objawia każdemu swoją miłość. Kiedy się rodziliśmy, Bóg nad nami czuwał – przekonywał kaznodzieja. Wyjaśniał, że Bóg zna kondycję człowieka, że wie, iż ma on słabości. - Grzechu nie da się pogodzić z miłością Boga. Rok, który celebrujemy, nie jest po to, by przekonywać, że gdy ktoś zgrzeszy, nic się nie dzieje, bo Pan Bóg wszystko naprawi. Kiedy grzeszymy, zawsze coś się dzieje. Grzech jest jak bumerang, który wcześniej czy później wróci i w kogoś trafi. Miłość Boga polega na tym, że On nie chce zniszczyć nawet największego grzesznika. Bóg tak kocha człowieka, że nawet gdy ten grzeszy, nie zostawia go samego. Wysyła mu różne znaki i daje mu czas. Potem go dotyka, poucza, wpływa na jego życie. To wszystko, co robi, powiązane jest z tym, że człowiek jest Jego własnością. Księga Mądrości nazywa Boga miłośnikiem życia. To jedno z piękniejszych określeń Boga – podkreślał biblista.

Comiesięczny cykl wykładów o Bożym miłosierdziu rozpoczął w parafii 6 grudnia ub.r. ks. dr Mariusz Szmajdziński, biblista, pomysłodawca comiesięcznych spotkań, który w swojej katechezie wyjaśnił biblijny wymiar obrazu "Jezu, ufam Tobie".

Warto wspomnieć, że przez cały rok do parafii będą przybywać prelegenci specjalizujący się w konkretnym obszarze ksiąg biblijnych, którzy będą przybliżać zagadnienia miłosierdzia Bożego.

Comiesięczne wykłady o Bożym miłosierdziu to niejedyna inicjatywa odbywająca się w Roku Miłosierdzia. Raz w miesiącu na Mszach św. dla dzieci prezentowana jest także jedna z przypowieści opisująca miłosierdzie Boga, którą potem dzieci mają za zadanie zobrazować na rysunku.

Więcej o biblijnych inicjatywach w sochaczewskiej parafii w 7. numerze „Gościa Łowickiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama