Nowy numer 15/2024 Archiwum

Miłość kwiatami wyznana

Kwiaty i ich kolor mają znaczenie, dlatego myśląc o walentynkach warto wybrać odpowiednią roślinę.

Idąc na randkę, bądź myśląc o kolacji we dwoje warto te romantyczne chwile ozdobić choćby jednym kwiatkiem.  Kolory kwiatów mają duże znaczenie, dlatego warto się poważnie zastanowić, jaką barwę powinien mieć bukiet dla osoby, na której nam zależy, której chcemy wyznać miłość, czy którą chcemy przeprosić. Kwiaty pomagają przekazać uczucia, nawet te najbardziej skrywane.  

W dzisiejszych czasach, często wybieramy to, co nam się podoba, nie zawracając uwagi na symbolikę. W Walentynki, poznać i powrócić do dawnej miłosnej tradycji.

Kwiatem, który od zawsze kojarzy się z miłością jest czerwona róża. Jest ona uwielbianym prezentem przez kobiety. Oznacza ona dojrzałą miłość, aż do śmierci, bez upadków i zdrad.  Gorącą miłość oznaczają także czerwone tulipany. Wyrazem szacunku, radości, a także zaproszeniem do flirtu jest frezja. Czerwony goździk wyraża podziw. Chcąc powiedzieć komuś, że jest ładny można mu podarować konwalię. Jest ona także symbolem delikatności i nieśmiałości. Podarowanie komuś bratków znaczy, że zawsze pamiętamy o tej osobie i liczymy na to, że i ona o nas pamięta i tak samo zależy jej na nas jak nam na niej. Jeżeli damy komuś niezapominajkę  to chcemy, aby ta osoba nigdy o nas nie zapomniała. Ale pragniemy, też żeby stało się coś więcej, żeby ta osoba stworzyła z nami jakiś związek, chociażby przyjaźń. Chryzantema kojarzy się nam ze smutkiem, ze zmarłymi. Znaczenie tego kwiatu jest zupełnie inne, czerwona chryzantema wyraża miłość, różowa oddanie, złocista myślenie o ukochanej osobie. miłości, radości, ale też smutku z powodu tego, ze ktoś bliski o nas zapomniał. Smutek i żal wyrażają fiołki wonny i alpejski.

Warto pamiętać, jakie znaczenie ma konkretny kolor. Biel to symbol czystości, niewinności i szczerości. Dając komuś kwiaty o tej barwie wyrażamy wobec niego same szlachetne, szczere uczucia. Nie należy nikomu dawać kwiatów żółtych. Kolor ten jest symbolem złych uczuć i świadczy o negatywnych emocjach. Żółty kolor to symbol zazdrości  oraz złości. Podarowanie komuś kwiatów w  różowym  kolorze wyraża przyjaźń, a w czerwonym miłość. Kwiaty w zielonym kolorze to  nadzieja oraz szczęście, ale także kompromis, a przede wszystkim nieśmiertelność. Kolor błękitny oznacza wierność na zawsze, a fioletowy to żal oraz smutek. W przypadku miłości fioletowy kolor symbolizuje jej koniec.

- Na przełomie lat podejście do kwiatów bardzo się zmieniło – mówi Magdalena Kuźmińska, kwiaciarka. – W czasach komuny kwiaty dawano podczas uroczystych akademii, w Dniu Kobiet i dniu imienin. Kwiatek dla większości był zbytkiem. Potem, gdy staliśmy się nieco bogatsi młodzi wykształceni ludzie chętnie obdarowywali swoje sympatie kwiatami. Dziś, poza kwiatami wielu mężczyzn często kupuje kwiaty dla swoich narzeczonych czy żon. Nie brakuje też kobiet, które kupują sobie jakąś ulubioną roślinę by poprawić sobie nastrój czy by ozdobić swoje mieszkanie. Cieszy nas i to, że coraz więcej osób bardzo starannie dobiera kwiaty, wiązanki – dodaje pani Magdalena.

Z okazji Walentynek na naszej stronie ogłosiliśmy konkurs. Szczegóły TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy