Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spojrzenie w serce

W łowickim WSD odbył się dzień pokuty dla kapłanów.

W czwartek 11 lutego w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu kapłani z całej diecezji przeżywali dzień pokutny. Uczestniczyli w nabożeństwie, podczas którego konferencję wygłosił o. Tomasz Nowak, dominikanin, a adorację przed Najświętszym Sakramentem prowadził ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej.

 – Po znaku Środy Popielcowej trzeba pójść dalej, trzeba spojrzeć w serce. My chcemy w tym dniu pokutnym w gronie kapłańskim pochylić się nad tymi zadaniami, które nas czekają w Wielkim Poście – nie tylko nad zadaniami wobec innych, ale nad zadaniami względem siebie – tłumaczy potrzebę takiego skupienia bp Andrzej F. Dziuba.

Centrum konferencji o. Nowaka OP stanowiła przypowieść o synu marnotrawnym. Duchowny zauważył, że postawa obu synów była niewłaściwa. Obaj życzyli ojcu śmierci – jeden, żądając swojej części majątku, o którą mógł się starać dopiero po jego śmierci, drugi, wyrażając złość z racji okazanego miłosierdzia swojemu bratu przez ojca. – Tak, jakby chciał powiedzieć: "Gdyby ciebie nie było, postąpiłbym inaczej, zrobiłbym tak, jak trzeba". Nie umiemy przyjąć Boga takiego, jakim On jest. Mamy dużo lepsze od niego pomysły. W historię tej rodziny wpisuje się Jezus Chrystus. Możemy Go zobaczyć w tym synu marnotrawnym. On też marnotrawił majątek Ojca. Rozdawał go obcym. Skończył między świniami - na krzyżu. W jednej rzeczy różni się Jezus od syna marnotrawnego. Nie traci więzi z Ojcem – mówi kaznodzieja.

W słowie kierowanym do kapłanów o. Tomasz podkreślał, że nauczanie apostolskie rozwija się dzięki wierze. Jeśli sami kapłani nie będą dbać o rozwój swojej wiary i więzi z Bogiem, to ich posługa nie będzie przynosiła owoców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama