Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lekcje dla narzeczonych

Najpierw wyznanie miłości, potem zaręczyny - później trzeba pomyśleć o naukach przedślubnych.

Zanim młoda para stanie przed ołtarzem i wypowie słowa przysięgi małżeńskiej, przez jakiś czas przygotowuje się do zawarcia tego sakramentu. W przygotowaniu pomagają im duszpasterze, kompetentni małżonkowie i doradcy rodzinni. Przygotowanie do małżeństwa, zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, jest procesem stopniowym, który odbywa się w trzech etapach - dalszym, bliższym i bezpośrednim. W przygotowaniu nie chodzi tylko o konkretną wiedzę o małżeństwie i rodzinie, ale o życie łaską uświęcającą, o regularne korzystanie z sakramentów, a także o wybór drogi czystości.

Na progu Wielkiego Postu w wielu parafiach, w których kursy organizowane są raz w roku, rozpoczną się spotkania dla narzeczonych, w ramach których zakochani wysłuchają 10 konferencji i odbędą trzy spotkania w poradni rodzinnej. Wśród wykładów znajdą się m.in. konferencje o wierze, sakramencie małżeństwa, miłości, odpowiedzialnym rodzicielstwie, a także tworzeniu środowiska wychowawczego. Narzeczeni poznają też nauczanie Kościoła na temat antykoncepcji i naturalnych metod rozpoznawania płodności.

W wielu miejscach kursy nie ograniczają się jedynie do katechez. Doradcy proponują także warsztaty oraz wizyty w szkole rodzenia. – Cieszę się, że nasz kurs nie jest monologiem prowadzącego. Możliwość zadawania pytań, proponowane ćwiczenia, warsztaty, a także świadectwa  pomagają nam nie tylko lepiej się poznawać, ale są także zaproszeniem do głębszej relacji z Bogiem – przyznaje Marta.

– Myśląc o kursie, sądziłam, że to będzie strata czasu – mówi Joanna Czuba. – Po pierwszej konferencji wiedziałam, że nie mam racji. Nauki były dla mnie niezwykłym czasem, podczas którego wiele skorzystałam. Od kursu nasze rozmowy stały się zdecydowanie głębsze. Zupełnie inaczej spojrzeliśmy na siebie, na czystość, no i na sakrament. Wreszcie wiem, co on mi daje. I jeszcze jedno – teraz każdego dnia, na różne sposoby, wyznajemy sobie miłość – dodaje Joasia.

Naszych Czytelników zapraszamy do udziału w konkursie walentynkowym. To ostatni dzwonek, by wyznać miłość i wygrać nagrody. Szczegóły konkursu TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama