Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chleb powszedni i leczniczy

"Chleb w antyku jako pokarm i medykament" - to tytuł wykładu, jaki odbył się w Skierniewicach.

Prof. Maciej Kokoszko wygłosił go w Izbie Historii Skierniewic 18 lutego. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Przechadzki po historii”, przygotowywanego przy współpracy z Katedrą Historii i Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas spotkania profesor opowiadał o różnych rodzajach chleba, które starożytni piekli z wszystkich znanych wówczas zbóż. Chleb miał dawać energię, był jednym z najważniejszych składników antycznej diety. Używany był też jako lekarstwo, zarówno w chorobach wewnętrznych, a nawet na rany - w postaci okładów z winem i miodem. Prof. Kokoszko cytował starożytnych pisarzy i lekarzy, wśród nich Galena, który pozostawił po sobie wiele interesujących porad.

Prof. Kokoszko jest kierownikiem Katedry Historii Bizancjum UŁ, prodziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. nauczania, członkiem Komisji Bizantynologicznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma