Odszedł Boży kapłan

Uroczystości pogrzebowe o. Petroniousza Powęzki OFM, wieloletniego kapelana bernardynek Łowiczu.

Zmarł 4 marca. Miał 82 lata. Od 1984 roku pełnił posługę kapelana w łowickim klasztorze sióstr bernardynek. Był również rektorem tamtejszego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Elżbiety.

W poniedziałek 7 marca w tej świątyni sprawowana była Msza św. żałobna za śp. o. Petroniusza.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial, a koncelebrowali biskupi seniorzy - Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Do koncelebry przyłączyli się kapłani łowiccy oraz ojcowie bernardyni przybyli z klasztorów, w których przebywał o. Petroniusz.

W homilii o. Tytus Fułat OFM, asystent Federacji Sióstr Bernardynek w Polsce, przypomniał najważniejsze momenty z życia zmarłego. O. Powęzka pochodził z Rokitowa, niewielkiej wsi w powiecie biłgorajskim na Lubelszczyźnie. Święcenia przyjął 3 maja 1959 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły.

Swoją posługę rozpoczął w Przeworsku w diecezji przemyskiej, później był m.in. katechetą w Piotrkowie Trybunalskim czy przełożonym klasztoru ojców bernardynów w Alwerni.

W Łowiczu był ojcem duchownym dekanatu katedra. Przez 12 lat pełnił obowiązki kapelana łowickiego Zakładu Karnego. Od 2009 roku odprawiał w kościele ss. bernardynek Msze św. w rycie trydenckim w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

- Jedna z osób, dowiedziawszy się o śmierci o. Petroniusza, powiedziała w ten sposób: "Odszedł Boży kapłan". Myślę, że w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Mogę potwierdzić, że o. Petroniusz to człowiek Boży. Cichy, skromny, sumiennie wypełniający swoje obowiązki - powiedział pod koniec Mszy św. bp Osial.

Ciało zmarłego bernardyna zostało przewiezione do Radecznicy w woj. lubelskim, gdzie zostanie pochowany we wtorek 8 marca. W tamtejszym sanktuarium św. Antoniego sprawowane będą Msza i ceremonie pogrzebowe.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba sprawował Mszę św. w intencji zmarłego w niedzielę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..