Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Poruszający hołd

– Nie sądziłam, że dożyję czasów, w których żołnierzom wyklętym będziemy oddawać honory. Dla mnie to zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, dobra nad złem. To znak, że oblicze tej ziemi, jak pragnął święty papież, się zmienia – mówi Elżbieta Maciejewska.

Koncert Maleo Reggae Rockers z projektem „Panny Wyklęte” zakończył marcowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skierniewicach. Projekt został zainspirowany historią żołnierzy polskiego podziemia, których losy są opowiedziane tekstem i muzyką. Na skierniewickiej scenie wystąpiły m.in. Kasia Malejonek, Ola Nowak, Ania Szafraniec i Lilu. Ta ostatnia z publicznością zaśpiewała fragment „Roty”. – To było coś niezwykłego, poruszającego do szpiku kości. Coś megamocnego – mówi Przemek Rybicki.

Wcześniej przez ponad tydzień na różne sposoby oddawano hołd niezłomnym spod znaku wilka. Skierniewiczanie obejrzeli m.in. wystawę autorstwa Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają” poświęconą poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego prowadzonym w kwaterze Ł cmentarza wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Były też przedpremierowy pokaz filmu „Historia Roja” i niezwykle wzruszające spotkanie ze skierniewiczaninem, żołnierzem Bojowego Oddziału Armii – Józefem Wiesławem Szymańskim, który działał na terenie Pomorza Zachodniego w latach 1945–1948. Współtworzony przez niego oddział powstał na terenie Wołkowyskiego Obwodu AK jako grupa dywersyjna. Do wiosny 1948 r. większość żołnierzy została aresztowana. Józef W. Szymański został skazany na karę dożywotniego więzienia. W ramach obchodów odbyła się także promocja książki Szymona Nowaka „Bitwy Wyklętych”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma