Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szlakiem "Ponurego"

Łowicki oddział PTTK postanowił szerzej rozpropagować wiedzę i wydarzenia związane z cichociemnymi w regionie.

Rok 2016 został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cichociemnych.

Tradycje zachowania pamięci o cichociemnych na ziemi łowickiej sięgają wielu lat. PTTK Oddział w Łowiczu corocznie organizuje dwudniowy Rajd Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej na pamiątkę pierwszego udanego na ziemiach polskich - Generalnej Guberni zrzutu cichociemnych w Czatolinie koło Łyszkowic.

W tym szczególnym roku, w 75. rocznicę pierwszego oficjalnego zrzutu na terenie okupowanej Polski - Generalnej Guberni, PTTK postanowił szerzej rozpropagować wiedzę i wydarzenia związane z cichociemnymi w regionie łowickim.

W kwietniu we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną zostanie wygłoszony wykład z prezentacją dla mieszkańców Łowicza o historii zrzutów lotniczych na ziemi łowickiej, dalszych losach uczestników zrzutów i działaniach cichociemnego Jana Piwnika "Ponurego". Podobne spotkanie odbędą się w innych bibliotekach w Łowiczu.

W maju i czerwcu PTTK zorganizuje kilka wyjazdów rowerowych w miejsca zrzutu cichociemnych. Rowerzyści odwiedzą m.in. okolice Wólki Łasieckiej, Chąśna, Mystkowic oraz Brzozów Stary k. Iłowa. W tym ostatnim miejscu doszło do omyłkowego zrzutu skoczków (zamiast w okolicy Skierniewic); zrzucono ich koło wsi Wszeliwy. Z sześciu cichociemnych czterem udało się przebić do Warszawy. Marian Jurecki "Orawa" i Andrzej Świątkowski "Amurat" polegli w walce podczas przekraczania granicy Generalnej Guberni w Brzozowie Starym. Przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie zostanie oddana cześć poległym.

W czerwcu członkowie PTTK i sympatycy stowarzyszenia wyjadą do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym część ekspozycji przybliża działania cichociemnych na ziemiach polskich. Okazją do wyjazdu będzie też specjalna wystawa poświęcona skoczkom, która zostanie zaprezentowana w muzeum od połowy maja do końca sierpnia.

Tradycyjny rajd PTTK w Łowiczu ku czci cichociemnych odbędzie się 15 i 16 października. XI Rajd Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej połączony będzie z poznawaniem historii cichociemnych i uroczystościami pod pomnikiem w Czatolinie - miejscu zrzutu legendarnego cichociemnego Jana Piwnika "Ponurego".

Ponadto w planach PTTK jest wystąpienie do Gminy Łyszkowice z propozycją uhonorowania Henryka Kocemby. Członkowie PTTK chcieliby pamiątkową tablicą upamiętnić żołnierza, który podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej w Łowickiem, odpowiedzialnym za przyjmowanie zrzutów z Wielkiej Brytanii. Do jego domu w młynie Daniek koło Łyszkowic trafiali skoczkowie - cichociemni, wśród nich wspomniany "Ponury".

Kocemba zadenuncjowany przez konfidentów gestapo, został aresztowany w Bocheniu w grudniu 1943 r. Zakatowany na Pawiaku, nie ujawnił tajemnic mimo tortur. Odsłonięciem pamiątkowej tablicy Henryka Kocemby oddział PTTK chciałby uczcić ważną dla lokalnego środowiska postać związaną z działalnością cichociemnych.

O objęcie patronatu honorowego nad uroczystościami organizowanymi przez PTTK Oddział w Łowiczu wystąpił do Marszałka Sejmu i Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama