Marsz patriotyczny w Łowiczu. Pamięci Anieli Chmielińskiej, działaczki społecznej i etnograf.
W niedzielę 3 kwietnia z bazyliki w Łowiczu na cmentarz katedralny wyruszył marsz patriotyczny do miejsca pochówku Anieli Chmielińskiej, wybitnej działaczki społecznej. To jej zasługą jest rozpropagowanie folkloru łowickiego w Polsce i za granicą. Marsz odbył się z okazji 80. rocznicy jej śmierci.
Organizatorami byli przewodnicy PTTK z łowickiego oddziału oraz Koła Przewodników, którego patronem jest A.Chmielińska. Obecny był poczet sztandarowy koła. Zaproszenia do udziału zostały skierowane do zespołów i twórców ludowych, łowickich szkół, instytucji kultury, władz samorządowych. Spotkały się z szerokim odzewem. W łowickich strojach ludowych pojawili się członkowie zespołów "Ksinzoki" i "Koderki", a także twórczynie ludowe. Kwiaty na grobie A. Chmielińskiej i jej męża złożyli m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, starosta łowicki Krzysztof Figat oraz Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor Muzeum w Łowiczu.
Łowicka placówka muzealna posiada bogaty zbiór etnograficzny oparty na zbiorach A. Chmielińskiej. Już w 1910 r. założyła ona Muzeum Ziemi Łowickiej PTK, w którym zgromadziła to, co najcenniejsze z łowickiej kultury ludowej. Była pierwszą w historii kobietą uhonorowaną tytułem Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1932 r.). Zmarła w Warszawie 5 kwietnia 1936 r. Zgodnie ze swoją wolą, została pochowana w Łowiczu.
Niedzielny marsz wpisał się w obchody 880-lecia miasta. Poprzedziła go Msza św. w łowickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby. W intencji A. Chmielińskiej koncelebrował Eucharystię ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej. Poprowadził potem modlitwę przy grobie etnograf. Tam jej postać przybliżył Zdzisław Kryściak, prezes Koła Przewodników. Odśpiewano hymn twórców ludowych. Marszowi przyświecały słowa A. Chmielińskiej: "Okolice Łowicza umiłowałam nad wszystkie inne okolice kraju".
Uroczystość nawiązywała do manifestacji sprzed 80 lat. W pogrzebie A. Chmielińskiej uczestniczyły tysiące osób - mieszkańcy miasta i wiosek Księstwa Łowickiego, władze miasta i młodzież łowickich szkół.
5 kwietnia o godz. 16.30 w łowickim muzeum, dokładnie w 80. rocznicę śmierci A. Chmielińskiej, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy: "Aniela Chmielińska dla ziemi łowickiej", podczas której zaprezentowane zostaną eksponaty gromadzone i prezentowane przez etnograf na muzealnej wystawie stałej oraz na licznych wystawach regionalnych poza Łowiczem.