Wkrótce ruszy remont zabytkowego kompleksu pojezuickiego w Rawie Mazowieckiej.
Stosowną umowę z ks. Bogumiłem Karpem, proboszczem rawskiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, podpisał Krzysztof Terka, wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano-Konserwatorskiego Castellum Sp. z o.o., głównego wykonawcy robót. Jej podpisanie odbyło się 5 kwietnia w pokoju królewskim zabytkowego kompleksu. Nazwa pomieszczenia nawiązuje do wizyty króla Jana Kazimierza w Rawie Mazowieckiej w czasie rokoszu Lubomirskiego. To w tym pokoju ówczesnego kolegium jezuickiego nocował władca Polski.
Zakon spełniał w mieście rolę ważnego ośrodka oświatowego i kulturalnego. Wychowankami rawskich jezuitów byli m.in. Jan Chryzostom Pasek oraz bł. o. Stanisław Papczyński, który wkrótce zostanie ogłoszony świętym.
Dziś dawny budynek kolegium, jak i przylegający do niego kościół to własność parafii. - To dzisiejsze wydarzenie jest dla naszej wspólnoty bardzo ważne, bowiem jest faktycznym początkiem rewitalizacji kompleksu zabytkowego, związanego z tym miastem od 400 lat. Robimy to po to, aby mógł przez następne stulecia służyć społeczeństwu. To będzie gruntowny remont wraz z adaptacją pomieszczeń na salę muzealną i salę widokową na dzwonnicy oraz dla użytku publicznego w podziemiach i na poddaszu. Powstanie tzw. centrum spotkań i dialogu. Ufam, że wspólnym wysiłkiem będziemy cieszyć się z ukończenia tego wielkiego dzieła na początku 2018 roku - mówił ks. Karp.
Wrocławska firma jest jedyną, która podjęła się realizacji skomplikowanego zadania: „Prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne w XVII-wiecznych obiektach dziedzictwa kulturowego wraz z zagospodarowaniem otoczenia oraz nadaniem nowych funkcji kulturalnych - zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej”.
Najpierw przygotowana zostanie dokumentacja niezbędna do uzyskania decyzji budowlanej oraz wyremontowany zostanie dach na kościele (nad nawą główną i na dzwonnicy) oraz kolegium, które następnie zostaną pokryte blachą miedzianą. Te prace winny się rozpocząć z początkiem czerwca i kosztować będą 3 431 700 zł.
Pozostałe roboty (w tym także wymiana dachu nad nawami bocznymi) to druga część projektu, których realizacja jest uzależniona od tego, czy uda się zdobyć pieniądze. Koszt tego etapu prac - m.in. konserwacja wnętrza, elewacji, zabytków ruchomych, a także wymiana wszelkich instalacji oraz posadzki, modernizacja nieużywanych pomieszczeń na cele publiczne, wykonanie sali wystawienniczo-muzealnej - wynosić będzie 22 176 900 zł.