Nowy numer 2/2021 Archiwum

Harmonijne uwielbienie

W niedzielę 10 kwietnia w kinoteatrze "Polonez" zakończyły się trwające dwa dni Warsztaty Wokalne "Harmonia".

Organizatorami przedsięwzięcia byli  Fundacja „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego” wspólnie z Zespołem Czwartym.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, warsztaty zostały zorganizowane w formule otwartej dla wszystkich chętnych. Nie było przed nimi żadnych przesłuchań. Od uczestników nie wymagano doświadczenia w śpiewie chóralnym. Jedynym wymogiem była chęć uczenia się i otwarcia na wielbienie Boga swoim śpiewem. Co ciekawe, uczestnicy warsztatów w większości utworów nie korzystali z nut. Poszczególne głosy uczyły się swoich partii na pamięć.

Oprócz około 50-osobowej grupy chórzystów, w tym roku wystąpili także: Kamila Pałasz ze znanego chóru TGD, Eva Halčinová – utalentowana aktorka i piosenkarka ze Słowacji oraz Michał Mielczarek – muzyk i aktor Teatru Muzycznego w Łodzi.

– Bardzo mi się podoba, że w Polsce są takie warsztaty. U nas na Słowacji czegoś takiego nie mamy. Ludzie, którzy przyjechali na Skierniewic, mają fajne, ciekawe głosy. Aż trudno uwierzyć, że są amatorami – mówi E. Halčinová. Słowacka artystka nie kryła radości z tego, że podczas warsztatów wykonywane są pieśni uwielbienia. – Jestem katoliczką, dlatego taka muzyka jest mi bardzo bliska. Dobrze czuję się w takich klimatach. Dobrze czuję się też w Polsce. W przyszłości chciałabym nauczyć się języka polskiego i tu studiować.

Warto wspomnieć, że Warsztaty Wokalne "Harmonia" są cykliczną imprezą, realizowaną począwszy od lutego 2005 r. Chodzi w niej o zaangażowanie młodzieży we współtworzenie kultury, m.in.przez udział w próbach śpiewu, konsultacje z profesjonalnymi wokalistami i muzykami, a także przez przygotowanie do wykonania na żywo podczas galowego Koncertu Finałowego kilkunastu utworów, zaaranżowanych na wielogłosowy chór z zespołem muzycznym i solistami. "Harmonia" jest jednym z największych muzycznych przedsięwzięć młodych w regionie.

Patronat honorowy nad warsztatami objęli m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, zaś medialny –  „Gość Łowicki”.

Więcej o warsztatach w 16. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 17 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama