- Chcieliśmy pokazać, że można świętować ważne rocznice w inny sposób - mówi Ewa Zabrzewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bobrownikach
Placówka zrealizowała II edycję ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego "Katyń - Pamiętamy". W jego ramach odbyły się 11 kwietnia II Szkolny Bieg Katyński i I Szkolny Rowerowy Rajd Katyński.
Część sportowo-rekreacyjną poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Występ uczniów oklaskiwali m.in. senator Przemysław Błaszczyk i poseł na Sejm Piotr Polak. Parlamentarzyści PiS wydatnie wsparli ideę nowej formy upamiętniania wydarzeń historycznych.
Widzowie oklaskiwali uczniów, którzy deklamowali wiersze, zatańczyli poloneza i kujawiaka oraz wystawili scenki o powstaniu państwa polskiego i hymnu. Dzieci i młodzież wciągnęli zgromadzonych w sali gimnastycznej do śpiewania patriotycznych piosenek, jak "Przybyli ułani pod okienko", czy "My, Pierwsza Brygada", a zaczęli od odśpiewania wszystkich zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" i "Roty".
Występ był okazją do przypomnienia sylwetki Leokadii Ostrowskiej, pierwszego kierownika szkoły a obecnie jej patrona, która w pamięci mieszkańców zapadła nie tylko jako dobry nauczyciel i organizator, ale i osoba przesiąknięta duchem patriotyzmu.
Głównym elementem wydarzenia był bieg i odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie "Dębu Niepodległości" przez. L. Ostrowską. Tablicę poświęcił ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii MB Jasnogórskiej w Bobrownikach, a odsłonił Andrzej Werle, wójt Gminy Nieborów.
Okazałe drzewo rośnie przy dawnym budynku placówki od 1928 roku. Zostało posadzone w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W budynku mieści się teraz filia Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbył się start biegu.
Metę usytuowano przy "Dębie Pamięci", który 4 lata temu posadzono przy nowej szkole podczas realizacji pierwszej edycji projektu noszącej nazwę "Katyń - ocalić od zapomnienia". Uhonorowano w ten sposób por. Mariana Szulborskiego urodzonego w Pszczonowie w dawnym powiecie łowickim, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.
W głównym biegu wzięli uczniowie starszych klas. Biegli też nauczyciele i rodzice. Młodsi rywalizowali wcześniej na krótszym dystansie wokół boiska szkolnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Czekał na nich ciepły posiłek - wyśmienita grochówka ugotowana przez rodziców.
Przy "Dębie Pamięci" oraz obelisku poświęconym poległym i zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom Bobrownik i okolic w czasie II wojny światowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Odmówiono również modlitwę w ich intencji i ofiar katastrofy smoleńskiej.
W organizację wydarzenia włączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, OSP i KGW w Bobrownikach, policjanci KPP w Łowiczu, którzy zabezpieczali trasę biegu, bobrownickich filii GOK i Biblioteki Gminnej w Nieborowie oraz sąsiednia Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bednarach.
Na zakończenie dla chętnych odbył się I Szkolny Rajd Rowerowy, którego trasa wiodła od "Dębu Pamięci" w Bobrownikach do "Dębu Pamięci" rosnącego przy szkole w Bednarach.