Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Jan przemówił

W mszczonowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się niezwykle nastrojowe spotkanie ze znanymi aktorami Teresą Lipowską i Grzegorzem Gierakiem.

Przygotowali oni emocjonujący wieczór wspomnień o ks. Janie Twardowskim. Pięknie recytowane wiersze były przeplatane osobistymi opowiadaniami o wieloletniej przyjaźni, jaka łączyła aktorkę i jej męża, również znanego, lecz już nieżyjącego aktora Tomasza Zaliwskiego, z księdzem Twardowskim. Aktorzy przybliżyli niezwykle skromne, a zarazem bardzo uduchowione i radosne życie ks. Jana. Mało kto wiedział, że był on żołnierzem Armii Krajowej, a czasie wojny publikował swoje wiersze w prasie podziemnej. Wspominali również jego udział w powstaniu warszawskim, w którym został ranny podczas walk na Woli.

Przedstawiając jego bardzo bogaty dorobek poetycki, aktorzy recytowali wiersze te znane, głębokie, wzruszające (np. "Spieszmy się"), poprzez utwory poświęcone dzieciom niepełnosprawnym, którym duchowny oddał się całkowicie i pracował z nimi przez wiele lat, aż po radosne, umoralniające fraszki, jakie wprowadziły optymistyczny nastrój na zakończenie spotkania. Przepiękna recytacja aktorów, a przede wszystkim niezwykle ciekawa postać ks. Jana Twardowskiego sprawiły, że spotkanie zapadło przybyłym głęboko w serce i w pamięć. Na zakończenie nie obyło się bez autografów i sesji zdjęciowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama