Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Uczcili bohaterów Bitwy nad Bzurą

Mszczonowscy Strzelcy wzięli udział w rajdzie pieszo-motorowym śladami bitwy nad Bzurą.

Bitwa nad Bzurą, która była największym starciem militarnym wojny obronnej, trwała od 9 do 18-22 września. Poległo w niej i zmarło od ran około 20 tys. polskich żołnierzy z Armii Poznań i Pomorze. Do niewoli dostało się  blisko 100 tys.  Straty niemieckie wyniosły  6-8 tys. poległych.

Rekonstruktorzy w mundurach historycznych oraz współczesnych ruszyli na trasę usianą mogiłami bohaterów wojny obronnej 1939 roku. Znicze pamięci zapalili na cmentarzach w: Leontynowie, Rokicinie, Budach Starych, Mistrzewicach i Juliopolu.

Odwiedzili ponadto gajówkę w Januszowie (miejsce śmierci gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada, dowódcy 14 Dywizji Piechoty Armii "Poznań", ciężko rannego w bitwie nad Bzurą, zmarłego 18 września 1939 roku) oraz miejsce przeprawy polskich oddziałów w Witkowicach.

Podczas rajdu, który miał przede wszystkim historyczny charakter, doceniano także walory przyrodnicze odwiedzanych miejsc. Piękno lasów młodzieszyńskich zaprezentował uczestnikom wyprawy  leśniczy Jarosław Liński, który zafundował wszystkim emocjonującą przejażdżkę terenowym Honkerem.

Majowy Rajd był zapowiedzią większego, podobnego wydarzenia, jakie planowane jest na przełomie września i października.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma