Nowy numer 3/2021 Archiwum

Goście z Ukrainy

Mszczonów odwiedzili samorządowcy z ukraińskiego miasta Szumsk w obwodzie tarnopolskim.

Ukraińscy goście - mer miasta Volodymyr Pletiuk i sekretarz Rady Miejskiej Liudmyla Parlenko przybyli do Mszczonowa po raz pierwszy w ramach projektu pn. „Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych w nowych połączonych gromadach na Ukrainie”. Projekt współfinansowany jest z pieniędzy Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji, a realizowany przez Związek Miast Polskich.

Podczas wizyty przedstawiciele Szumska spotkali się z samorządowcami Mszczonowa, odwiedzili Urząd Miasta, Mszczonowski Ośrodek Kultury, kompleks mszczonowskich basenów „Termy Mszczonów”, a także gminne placówki oświatowe, bibliotekę oraz izby historyczne działające w mieście.

Goście z Szumska zaprezentowali swoje miasto, opowiadając o historii, położeniu, warunkach geopolitycznych, społeczeństwie, przemyśle, sytuacji gospodarczej oraz planach inwestycyjnych i budżetowych. Z kolei mszczonowscy urzędnicy przedstawili funkcjonowanie poszczególnych wydziałów oraz jednostek samorządowych. Tematyka obejmowała planowanie wieloletnie, gospodarkę gminną, pomoc społeczną, obsługę klientów, zagospodarowanie przestrzenne, edukację formalną i nieformalną, usługi medyczne, etykę i przeciwdziałanie korupcji, efektywne wykorzystanie energii oraz współpracę pomiędzy samorządami. Dzięki temu samorządowcy mogli porównać, jakie są różnice w zarządzaniu jednostką terytorialną w Polsce i na Ukrainie, z jakimi problemami borykają się oba samorządy i mieszkańcy oraz jakie potrzeby i plany rozwojowe mają włodarze.

Józef Grzegorz Kurek, będąc najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce, wyjaśniał zasady wzorowego kierowania gminą, podkreślając, że współpraca między narodami na szczeblu lokalnym stanowi istotny czynnik kształtujący procesy integracyjne. Wiele uwagi poświęcono omówieniu spraw związanych z budżetem i inwestycjami oraz kwestiom oświaty, kultury, rekreacji i historii.

Podczas wizyty mer Szumska podkreślił, że z uwagi na przeprowadzane aktualnie reformy gospodarcze na Ukrainie pobyt w Mszczonowie stanowić będzie doskonały fundament do stworzenia funkcjonalnej i prężnej jednostki na wzór Mszczonowa. - Wizyta w Mszczonowie służyć ma zacieśnieniu więzów gospodarczych i kulturalnych między dwoma miastami - tłumaczył V. Pletiuk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama