Nowy numer 21/2024 Archiwum

Chleb znakiem Chrystusa

Dywan z kwiatów w rawskim kościele oo. pasjonistów. Ta tradycja ma prawie 80 lat.

Zakończenie oktawy Bożego Ciała w Rawie Mazowieckiej co roku ma uroczysty charakter. Z kościoła oo. pasjonistów wyrusza po Eucharystii procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Kapłan niosący Najświętszy Sakrament kroczy po dywanie, ułożonym w głównej nawie kościoła.

Tradycja układania kwietnego kobierca wiąże się z przybyciem do miasta zakonników ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa w 1938 r., popularnie zwanych pasjonistami.

Dywan z kwiatów układany jest przez wiernych ze świeżo zerwanych płatków. Wzory nawiązują do aktualnych wydarzeń. W tym roku usypane zostały kompozycje odnoszące się do Światowych Dni Młodzieży, 1050. rocznicy chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Nie zabrakło symbolu pasjonistów - serca z napisem: "Jesu XPI Passio".

Tegorocznej Eucharystii i procesji na zakończenie oktawy przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Przy drugim ołtarzu wygłosił homilię. - Chleb jest znakiem dobra i Chrystusa, który do nas w nim przychodzi i nas umacnia. Bądźmy dla bliźniego dobrzy jak On, znajdujmy czas dla siebie nawzajem - mówił biskup.

W procesji niesione były liczne chorągwie i feretrony. Niektóre z pań założyły stroje ludowe. Szli kapłani, siostry zakonne i wierni z trzech parafii. W orszaku przygrywała orkiestra dęta rawskiej OSP. Na zakończenie biskup łowicki poświęcił przyniesione przez wiernych wianki z kwiatów i ziół.

Bp Andrzej F. Dziuba błogosławi Najświętszym Sakramentem   Bp Andrzej F. Dziuba błogosławi Najświętszym Sakramentem
Archiwum parafii Niepokalnaego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

Procesja przeszła ulicami Rawy Mazowieckiej   Procesja przeszła ulicami Rawy Mazowieckiej
Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy