GN 43/2020 Archiwum

Z wizytą u "Okrzei"

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński odwiedził druha Janusza Karpińskiego, organizatora i pierwszego komendanta Szarych Szeregów w Łowiczu.

W imieniu własnym i łowiczan złożył mu najserdeczniejsze życzenia z okazji jego 95. urodzin. W tym celu udał się do Jeleniej Góry, gdzie obecnie mieszka jubilat.

Burmistrzowi towarzyszyli Kazimierz Szymański, prezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu, oraz Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, członek zarządu stowarzyszenia, a zarazem nauczyciel historii w II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu.

Druh Janusz Karpiński ps. "Michorowski", "Okrzeja" był organizatorem i pierwszym komendantem Szarych Szeregów w Łowiczu do momentu aresztowania go przez gestapo.

W 1937 roku uzyskał tzw. małą maturę. W 1936 r. wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, pełniąc funkcję przybocznego w 49. Kolejowej Drużynie Harcerskiej w Łowiczu.

Gdy wybucha II wojna światowa w 1939 r., jako harcerz - członek Pogotowia Harcerskiego - pełnił służbę wartowniczą w 10 Pułku Piechoty. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Łowicza, gdzie zastała go okupacja hitlerowska.

Współtworzył podziemną organizację harcerską pod nazwą Polska Organizacja Skautowa. 14 czerwca 1944 roku został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Z obozu wrócił do Łowicza, lecz wkrótce uciekł, bo szukało go NKWD.

W 1985 r. został współorganizatorem Środowiska, a później Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu. Jako pierwszy rozpoczął pisanie historii działalności konspiracyjnej łowickich harcerzy.

Uchwałą Rady Miejskiej z 5 lipca 2004 r., J. Karpińskiemu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama