Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Agresywne gady wpuszczono do stawu w Kutnie

W stawie w Kutnie pojawiły się małe żółwie jaszczurowate, które przez kilka dni odławiać będzie ekipa z Sympozjum Zwierząt Egzotycznych.

Żółwie jaszczurowate występują w Ameryce Północnej. Charakteryzują się półwodnym trybem życia, często wychodzą na ląd i potrafią znacznie oddalić się od zbiorników wodnych. Ich pokarmem są małe ryby, żaby i małe ptaki. Są wyjątkowo agresywne. W przypadku zagrożenia nie chowają się do pancerza ani nie uciekają, tylko walczą z napastnikiem, używając szczęk. Gady mają dużą i masywną głowę, z dziobem ostro zakończonym. Szczęki bardzo ostre, zakończone potężnymi hakami. Zwykle przebywają w płytkiej wodzie, zagrzebane w mule.

Żółwie jaszczurowate do kutnowskiego stawu w parku Traugutta najprawdopodobniej wypuścił jakiś nieodpowiedzialny hodowca. Gdy gady dorosną, mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i człowieka. Zaburzają równowagę w ekosystemie, zjadając wielką liczbę ryb i ikry, a także przenoszą patogeny, które do tej pory nie występowały w naszym klimacie.

Odłowienie żółwi nie będzie należało do łatwych zadań. Użyte zostaną specjalne sznury i klatki. Ukształtowanie terenu, a także mętna woda to dodatkowe utrudnienia, z jakimi przyjdzie się borykać ekipie.

Wypuszczanie gadów przez hodowców to bardzo częsty przypadek. Odłowione żółwie trafią do ogrodu zoologicznego lub azylu dla egzotycznych zwierząt.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Fryderyk
  06.07.2016 15:05
  Sejm musi teraz jak najszybciej uchwalić ustawę o zwierzęcych uchodźcach. Ciekawe co na to mają do powiedzenia miłośnicy zwierząt? Odezwijcie się zwierzokochacze.
  doceń 0
 • DedeDeder
  06.07.2016 15:22
  Hodowcy? Rozumiem, że jest podejrzenie kto to robi. Państwo winno wydać pieniądze na kontrolę takich hodowców, a nie na odławianie żółwi. Hodowca ukarany wysoką kwotą, byłby upomnieniem dla innych takich hodowców, by nigdy mu przyszła taka myśl do głowy.

  Mało informacyjny artykuł. I chyba na wyrost szkodnika przyrody nazywa się hodowcą.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma