Nowy numer 21/2024 Archiwum

Zaczęli od dachu

Na dobre rozpoczęła się długo zapowiadana rewitalizacja kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.

Obecnie prowadzone są prace na dachu. Obejmują one wymianę zarówno pokrycia, jak i więźby dachowej. Trwający remont to pierwszy etap potężnej rewitalizacji rawskiej świątyni. Podczas prowadzonych prac dach zostanie wymieniony nad nawą główną kościoła, a także na dzwonnicy i budynku pojezuickiego kolegium. Wymiana prawdopodobnie potrwa do końca roku i pochłonie około 3 mln zł. Wydatki w całości zostaną pokryte ze składek parafian. W parafii rozprowadzane są akcje św. Józefa w wysokości 100 i 200 zł. W intencji posiadaczy akcji (żyjących i zmarłych) przez 25 lat będzie odprawiana co roku w uroczystość św. Józefa Msza św. Ponadto męskie koło Żywego Różańca będzie co miesiąc na modlitwie różańcowej modlić się za ofiarodawców. Co tydzień będą oni także otaczani modlitwą podczas wypominków.

Ekipa remontowa ustawiła już rusztowania przy dzwonnicy, a wcześniej przy kościele od strony podwórka. Została także zdjęta blacha na części dachu i wymieniane są elementy więźby na świątyni. Wiele elementów więźby będzie musiało być całkowicie wymienionych (więcej niż pierwotnie przewidywano w oparciu o projekt i wcześniejsze badania mykologiczne). Ustawione rusztowania pozwoliły zobaczyć z bliska, w jakim stanie jest blacha na dzwonnicy.

Warto wspomnieć, że na drugi, kompleksowy etap rewitalizacji kościoła parafia złożyła wniosek o dotację do Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe prace, w tym także wymiana dachu nad nawami bocznymi, to druga część projektu, którego realizacja jest uzależniona od otrzymania dotacji unijnej. Zakres prac miałby objąć m.in. konserwację wnętrza, elewacji, zabytków ruchomych, a także wymianę wszelkich instalacji oraz posadzki, modernizację nieużywanych pomieszczeń na cele publiczne, a także wykonanie sali wystawienniczo-muzealnej. Drugi etap ma pochłonąć ponad 22 mln zł.

Prac systematycznie dogląda ks. Bogumił Karp, proboszcz   Prac systematycznie dogląda ks. Bogumił Karp, proboszcz
Archiwum parafii NP NMP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy