Nowy numer 2/2021 Archiwum

Niszczycielskie burze

We wtorek 12 lipca między 15.00 a 22.00 nad województwem łódzkim i częścią mazowieckiego przeszły silne burze.

To już kolejny dzień, w którym żywioł zbiera żniwo. Od kilku dni ulewny deszcz z gradem i bardzo silnym wiatrem dochodzącym nawet do 110 km/h niszy uprawy, zrywa dachy, zalewa piwnice, łamie i wywraca drzewa, dewastuje cmentarze i parki. W usuwaniu skutków burz biorą udział nie tylko jednostki Państwowej Straży Pożarnej, ale także niemal wszystkie jednostki OSP.

Niestety, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed kolejnymi silnymi burzami z gradem. Te spodziewane są w regionie do środy do godziny 16. Z wtorku na środę przechodzące ulewy zalały ulice Rawy Mazowieckiej. Najgorsza sytuacja jest na ulicy Paska, gdzie nadal jednostki Straży Pożarnej wypompowują wodę.

Do tej pory najwięcej strat poczyniły burze w powiatach kutnowskim i rawskim. W Kutnie burze nie tylko łamały drzewa, ale także zniszczyły na cmentarzu parafialnym 7 grobów, w tym 2 dziecięce. Zniszczone tablice, pomniki i krzyże, a także pozapadane grobowce to tylko część szkód, które wyrządził żywioł.

W wyniku gradobicia i silnego wiatru wiele zniszczeń odnotowano także w powiecie rawskim. Największe straty są w miejscowościach Komorów i Ossowice, gdzie zostało zniszczonych kilka budynków i dachów. Połamane zostały także drzewa i zerwane linie energetyczne. Padający grad poczynił także wiele strat w sadach i uprawach.

Burze i nawałnice zerwały kilka dachów w powiecie rawskim   Burze i nawałnice zerwały kilka dachów w powiecie rawskim
Archiwum Radia Victoria
Wiatr wyrywał i łamał drzewa   Wiatr wyrywał i łamał drzewa
Archiwum Radia Victora
Spadające konary zniszczyłt takze kilka grobów w Kutnie   Spadające konary zniszczyłt takze kilka grobów w Kutnie
Archiwum KCI
Od wczesnych godzin rannych aż do popołudnia strażacy wypompowywali wodę po ulewie jaka przeszła nocą z wtorku na środę w Rawie Maz.   Od wczesnych godzin rannych aż do popołudnia strażacy wypompowywali wodę po ulewie jaka przeszła nocą z wtorku na środę w Rawie Maz.
Archiwum Radia Victoria

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama