Nowy numer 24/2018 Archiwum

Zabytki do renowacji

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne po odnowieniu pomnika ks. Marcina Polkowskiego przystąpiło do kolejnych działań renowacyjnych na mszczonowskim starym cmentarzu.

Już niebawem przy mogile ks. Polkowskiego pojawi się kamienna opaska. Do odnowienia zabrany też został usytuowany po sąsiedzku pomnik ks. Józefa Filipowicza. Pracom konserwatorskim poddawana jest ponadto płyta nagrobna Walerii Reutowiczowej, wykonana z piaskowca, która przez lata ułożona była jako część pozioma pomnika ks. Filipowicza. Docelowo wszystkie zabytkowe pozostałości nagrobków z centrum starego cmentarza zostaną umieszczone w lapidarium w pobliżu pomników ks. Polkowskiego i ks. Filipowicza.

Pieniądze na prace renowacyjne, jakie finansuje Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, pochodzą ze zbiórek prowadzonych co roku na lokalnych cmentarzach 1 listopada. Z puszkami kwestują wtedy w imieniu MSH członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy im. 31 pSK, a także strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

Podobna zbiórka odbędzie się także w tym roku. Warto zaznaczyć, że dzięki działaniom miejscowych pasjonatów historii przed dwoma laty na nowym cmentarzu wykonany został nagrobek państwa Bieleckich, byłych właścicieli dóbr w Gnojnie. W Lutówce zebrane pieniądze wsparły fundusz na odnowę grobu mjr. Józefa Wiśniewskiego. Natomiast w Osuchowie efekty zbiórki wsparły budowę pomnika ofiar pożaru spichrza, jaki stanął przy kościele. Obecne prace renowacyjne pomnika ks. Filipowicza i płyty nagrobnej W. Reutowiczowej wykonywane są przez konserwatora dzieł sztuki Piotra Owczarka z Żyrardowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma