Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zabytki do renowacji

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne po odnowieniu pomnika ks. Marcina Polkowskiego przystąpiło do kolejnych działań renowacyjnych na mszczonowskim starym cmentarzu.

Już niebawem przy mogile ks. Polkowskiego pojawi się kamienna opaska. Do odnowienia zabrany też został usytuowany po sąsiedzku pomnik ks. Józefa Filipowicza. Pracom konserwatorskim poddawana jest ponadto płyta nagrobna Walerii Reutowiczowej, wykonana z piaskowca, która przez lata ułożona była jako część pozioma pomnika ks. Filipowicza. Docelowo wszystkie zabytkowe pozostałości nagrobków z centrum starego cmentarza zostaną umieszczone w lapidarium w pobliżu pomników ks. Polkowskiego i ks. Filipowicza.

Pieniądze na prace renowacyjne, jakie finansuje Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, pochodzą ze zbiórek prowadzonych co roku na lokalnych cmentarzach 1 listopada. Z puszkami kwestują wtedy w imieniu MSH członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy im. 31 pSK, a także strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

Podobna zbiórka odbędzie się także w tym roku. Warto zaznaczyć, że dzięki działaniom miejscowych pasjonatów historii przed dwoma laty na nowym cmentarzu wykonany został nagrobek państwa Bieleckich, byłych właścicieli dóbr w Gnojnie. W Lutówce zebrane pieniądze wsparły fundusz na odnowę grobu mjr. Józefa Wiśniewskiego. Natomiast w Osuchowie efekty zbiórki wsparły budowę pomnika ofiar pożaru spichrza, jaki stanął przy kościele. Obecne prace renowacyjne pomnika ks. Filipowicza i płyty nagrobnej W. Reutowiczowej wykonywane są przez konserwatora dzieł sztuki Piotra Owczarka z Żyrardowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama