Tuż przed godziną 18 do rejonu sochaczewskiego przyjechali młodzi z Włoch.
Jeden autokar z 55 osobami pojechał do Sannik, zaś drugi z 52 młodymi Włoszkami i Włochami dotarł przed kościół parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.
Młodzież była witana przez księży koordynatorów, wolontariuszy, gospodarzy, którzy gwarantują im nocleg i posiłek oraz przez wiernych.
W Sochaczewie oficjalnie rozpoczęły się Dni w Diecezji. Młodzież przybyła do rejonu sochaczewskiego rozlokowana została w dwóch dekanatach – Sanniki i Sochaczew św. Wawrzyńca.
W Sochaczewie odbyło się powitanie pielgrzymów.
Zebrani wolontariusze wraz ze swoimi duszpasterzami oczekiwali na przyjazd diecezjan z archidiecezji Perugia.
Kilkanaście minut przed godziną 18 wszystkim zebranym ukazał się autokar z włoskimi numerami rejestracyjnymi. Młodzież sochaczewska powitała pielgrzymów brawami. Przed wejściem do sochaczewskiej świątyni przybyli mogli zauważyć transparent biało-czerwony ze słowem „Benvenuti!” co z języka włoskiego oznacza „Witamy!” oraz transparent z godłem Sochaczewa oraz hasłem Światowych Dni Młodzieży. Gości z Włoch witali również przedstawiciele władz samorządowych.
Włoszki i Włosi wraz z rodzinami weszli do kościoła. Tam przywitali ich wierni parafii. W kościele ks. Józef Staszewski powitał serdecznie przybyłych pielgrzymów. Dzięki Księdzu Dariuszowi Kuźmińskiemu Włosi mogli usłyszeć słowa powitania we własnym języku. Ksiądz Józef kierując swoje słowa do gości mówił – My tu w Sochaczewie i w Polsce przygotowywaliśmy się przez 3 lata. Czekaliśmy na was już od dawna, a Wy w końcu do nas przyjechaliście. Witajcie na tej polskiej ziemi, z której wywodzi się tylu Świętych. Znany wam Święty Jan Paweł II oraz Święta Siostra Faustyna – mówił.
Podczas powitania Włosi odwzajemniali entuzjazm księży i wolontariuszy. W imieniu mieszkańców miasta oficjalne powitanie wygłosił Marek Fergiński – wiceburmistrz Sochaczewa. Podkreślał, że sochaczewska ziemia jest ziemią, na której rozgrywała się historia. Wspominał bliskość Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin. Nie zabrało wspomnień z okresu II Wojny Światowej.
By pielgrzymi nie zapomnieli o Sochaczewie władze samorządowe podarowały im obrazek z Fryderykiem Chopinem oraz przewodnik po Sochaczewie. Dzięki połączonej scholii z Sochaczewa oraz Młodzieszyna odśpiewano hymn ŚDM w języku polskim i włoskim.
Po oficjalnym przywitaniu przyszedł czas na podarowanie pakietów pielgrzyma oraz przydział do rodzin. Odbyło się to w Ostoi Św. Dominika. Gospodarze poznawali swoich gości. Nie zabrakło uśmiechu i rozmów mimo barier językowych. Pielgrzymi chętnie zapoznawali się również z wolontariuszami. Były pierwsze wspólne „selfie” oraz nauka języka polskiego. Na koniec zostały odebrane bagaże z autokaru po czym młodzi ruszyli do domów.
Już w czwartek Dzień Pielgrzymkowy. Rejon sochaczewski wraz z żyrardowskim i skierniewickim wyrusza do Szymanowa by zapoznać się z historią figury Matki Bożej Jazłowieckiej. Stamtąd grupy Włochów, Francuzów oraz Białorusinów uda się w pieszą pielgrzymkę do Niepokalanowa.