Nowy numer 25/2018 Archiwum

Perłowe gody w walewickim pałacu

Kaplica pałacu w Walewicach po długim okresie zapomnienia otwiera swoje podwoje.

Ostatnio Jolanta i Marek Świerczyńscy z Kraszewa  w Gminie Dmosin świętowali w niej 30–lecie swojego małżeństwa. Pałac w Walewicach odwiedzili już jakiś czas temu, podczas jednej z rodzinnych wycieczek. – Mąż i syn mają duże zacięcie do historii, zwłaszcza tej lokalnej, dlatego bardzo często wolny czas spędzamy na odkrywaniu bogactwa naszego regionu i poznawaniu historii tych ziem – opowiada pani Jolanta. – Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że w pałacowych wnętrzach można zorganizować rodzinne spotkanie połączone z Mszą św. w kaplicy. Pałac Walewice trzeba zobaczyć, skorzystać z gościnności gospodarzy i … poczuć atmosferę tamtej epoki.

  W 30. rocznicę ślubu o dalsze błogosławieństo prosili w kaplicy Jolanta i Marek Świerczyńscy
Archiwum Walewicka Stadnina
Kaplica udostępniana jest bezpłatnie zainteresowanym organizacją przyjęcia w pałacowej restauracji lub Piwniczce Napoleona. Goście mogą korzystać z uroków parku utrzymanego w stylu angielskim, przejażdżek bryczkami, jazdy konnej czy zwiedzania zabytkowego zespołu pałacowego. Wszystkie kwestie sakralne trzeba ustalać indywidualnie z księdzem z parafii w Bielawach.

– Chcemy przywrócić życie i romantyczną atmosferę temu miejscu – mówi Magdalena Szymańska–Topolska. – Dostojne i nastrojowe wnętrza pałacu w sposób naturalny wpisują się w organizację urodzin, chrzcin, jubileuszy i innych uroczystości w gronie najbliższych – dodaje.

Klasycystyczny pałac w Walewicach został wzniesiony w 1783 roku dla Anastazego Collona-Walewskiego, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego historia wiąże się z postacią Marii Walewskiej, metresy cesarza Napoleona Bonaparte.

Kaplice pałacowe były przed wiekami oznaką pozycji rodziny i właścicieli posiadłości. Nie inaczej było w Walewicach, gdzie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma