Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czy modlitwy można się nauczyć?

Jeżeli chcę zobaczyć jak wielką moc ma modlitwa, to muszę po prostu zacząć się modlić.

Ewangelia według św. Łukasza 11,1-13

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie. Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą.

Słyszymy dzisiaj prośbę Apostołów kierowaną do Chrystusa: Naucz nas modlić się! Ale czy modlitwy można się nauczyć? Pewnie słów i formuł tak. Ale czy modlitwa to tylko słowa i formuły? Każdy odpowie z pewnością, że nie. Modlitwa to chyba coś więcej. Jaka modlitwa jest najlepsza? Czyja modlitwa jest najbliższa Bogu? Czy długa modlitwa jest lepsza od krótszej. Czy modlitwa księdza lub siostry zakonnej jest bliższa Bogu niż modlitwa świeckiego człowieka? Oto tylko niektóre z wielu pytań, które ludzie sobie zadają.

Czym jest zatem modlitwa? Modlitwa to moje ciągłe zmaganie o to, by być blisko Boga, zmaganie o to by On był obecny w moim codziennym życiu. Zmaganie, bo chyba nikomu nie przychodzi ona łatwo; zawsze znajdujemy sobie bardzo wiele wymówek, aby się z niej zwolnić, bo jest praca, bo są ważniejsze zajęcia, bo jeszcze trzeba coś zrobić i tak dalej i tak dalej…Ale skoro wymaga tak wiele trudu i czasami tak wiele kosztuje, to musi być czymś naprawdę cennym i bardzo wartościowym. Wszystko, co jest cenne, zawsze kosztuje. Moja modlitwa jest Panu Bogu do niczego niepotrzebna, bo On jest doskonały i nic nie może Jemu dodać. Czytamy w jednej z Prefacji mszalnych: "Chociaż nie potrzebujesz naszego uwielbienia, pobudzasz nas jednak swoją łaską, (…). Nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, ale się przyczyniają do naszego zbawienia" Bóg chce naszej modlitwy, bo ona ma wielką moc przemiany naszego życia, bo wtedy On sam będzie mógł działać i dokonywać wielkich rzeczy. Jeżeli nie zaproszę Boga przez modlitwę, to nie będzie Go w moim życiu. Jeżeli chcę zobaczyć jak wielką moc ma modlitwa, to muszę po prostu zacząć się modlić; jeżeli chcę się jej nauczyć, to muszę zacząć się modlić. Zarówno Abraham z I czytania, jak i Jezus w Ewangelii wskazują nam jeszcze dzisiaj jedną ważną rzecz, a mianowicie jak jest najważniejsza cecha modlitwy – jest nią regularność, wytrwałość i wierność, a Bóg zawsze wie, co jest nam najbardziej potrzebne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama