Mszczonowską Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odwiedzili niecodzienni goście.
Z dalekiego Meksyku do Mszczonowa przyjechali Agnieszka Maklakiewicz, jej córka Maja oraz dwoje ich przyjaciół. Wizyta w Polsce miała sentymentalny charakter, w tym roku mija bowiem 20 lat od śmierci Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza. Był on najmłodszym dzieckiem organisty Jana Nepomucena i jego żony Rozalii, ojcem pani Agnieszki.
Z okazji rocznicy śmierci Tadeusza, jego dwie córki wraz z rodziną wydały album poświęcony jego pamięci. W publikacji znalazły się unikatowe fotografie dokumentujące życie rodzinne i zawodowe T. W. Maklakiewicza. W ramach uczczenia rocznicy śmierci ojca, Agnieszka i Anna wraz z orkiestrą smyczkową nauczycieli i studentów Wydziału Muzyki Uniwersytetu Veracruz nagrały płytę "In memoriam". Na krążku znalazły się kompozycje i aranżacje stworzone przez Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza, m.in. "Ave Maria" i "Suita" na wiolonczelę.
Mszczonowska wizyta rozpoczęła się od odwiedzenia Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, która znajduje się w budynku niegdyś należącym do słynnej, muzycznej rodziny. Goście nie kryli wzruszenia wywołanego napływem wspomnień związanych z tym miejscem i jego mieszkańcami. Goście wyrazili także radość z powodu tego, jak dostojnie kamienica prezentuje się obecnie. Duże zainteresowanie Maklakiewiczów wzbudziły zajęcia umuzykalniające, które odbywają się w IPRM. Obie panie wyraziły pragnienie, aby w przyszłości wnieść swój wkład w rozwój tego dzieła upamiętniającego ich rodzinę i utrwalającego artystyczne tradycje, zapoczątkowane w Mszczonowie przez Maklakiewiczów.
Wizyta w Mszczonowie była okazją nie tylko do snucia wspólnych planów, ale także przekazania do zbiorów IPRM wydanych publikacji. Od Agnieszki Maklakiewicz odebrały je dyrektor GCI Beata Sznajder oraz twórczyni IPRM Barbara Gryglewska. Obie panie zapewniły, że zarówno album, jak i przekazane płyty będą stanowić cenne uzupełnienie zbiorów izby oraz z pewnością posłużą do przybliżenia historii rodu Maklakiewiczów mieszkańcom Mszczonowa.
Tadeusz Wojciech Maklakiewicz urodził się 20 października 1922 roku. Był profesorem Sztuki Muzycznej, dyplomowanym prawnikiem, erudytą, miłośnikiem kultury antycznej, kompozytorem, wychowawczą i pedagogiem, znakomitym znawcą zagadnień harmonii i kontrapunktu, zasłużonym prorektorem i rektorem Akademii Muzycznej i wieloletnim prezesem Zarządu ZAiKSu. Swą wiedzą, mądrością i sercem służył zawsze ludziom, niezależnie od ich zasług dla sztuki. Inspirował młodzież do poszukiwań zarówno piękna w muzyce, jak i filozoficznego aspektu życia. Studiując historię myśli humanistycznej, żył skromnie w szacunku dla przeszłości i tradycji.