Od uroczystej Mszy św. rozpoczęły się w Skierniewicach obchody Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego.
Miejskie uroczystości odbywały się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (parafia garnizonowa). Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. płk Dariusz Kowalski, dawny proboszcz parafii wojskowej w Skierniewicach. O oprawę zadbała orkiestra Clonovia. W Eucharystii uczestniczyli włodarze miasta na czele z prezydentem Krzysztofem Jażdżykiem, radni miejscy, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń, kombatanci, żołnierze, policjanci, strażacy, a także poczty sztandarowe. Uroczystości były połączone z obchodami 90-lecia parafii.
Po Eucharystii na pl. Jana Pawła II odbył się Apel Poległych. Poprzedziły go oficjalne wystąpienia, wręczenie awansów i odznaczeń wojskowych. Historię podwójnego święta przybliżył zebranym Andrzej Charzewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. – Uroczystość patriotyczna, która nas tu dzisiaj zgromadziła, ma głęboki wymiar emocjonalny i duchowy – mówił prezes. – 15 sierpnia jest datą szczególną. Jest to uroczystość Wniebowzięcia NMP, patronki świątyni garnizonowej, która obchodzi 90-lecie swojego powstania, a święto to jest jednym z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim od V wieku. Właśnie w tym dniu rozstrzygnęła się 96 lat temu słynna bitwa warszawska, zwana cudem nad Wisłą, w której Wojsko Polskie, wspomagane przez rzeszę ochotników, wstrzymało nawałę bolszewicką, ratując Europę od zalewu komunizmu. Dzisiaj, w rocznicę pogromu bolszewików w bitwie warszawskiej, dajemy wyraz pamięci i składamy hołd uczestnikom tych wydarzeń, które – w opinii historyków – zaliczono do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata, mających decydujący wpływ na historię ludzkości – mówił A. Charzewski.
Na zakończenie obchodów liczne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę podczas wielkiego pikniku żołnierskiego. Na terenie wokół parafii można było m.in. obejrzeć pokazy historyczne, prezentacje wyposażenia służb mundurowych, jak również wziąć udział w patriotycznych warsztatach plastycznych. Niemałą atrakcją były koncerty tradycyjnych wojskowych pieśni. Na scenie wystąpili: zespół Rota, orkiestra Clonovia oraz solistki z Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Na zgłodniałych mieszkańców czekała wojskowa grochówka.
Obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego odbywały się we wszystkich miastach diecezji.